Előszó
Tanulmányunk kísérlet a magyar-román tudományos pár-1 beszéd megindítására egy mindkét ország, ill. mindkét nép i szempontjából jelentős szakterületen. A tanulmány jelen formája egy terjedelmes dolgozat kivonata, amely a következő célokat tűzi maga elé:
- Románia hierarchikus természeti tájbeosztása a magyar és a román szempontok lehetőség szerinti korrekt egyeztetésével;
- egyenértékű magyar és román tájnevezéktani rendszer felállítása; - Románia megyéinek tájlistái négy hierarchiaszintig.
A dolgozat készítői hálás köszönettel tartoznak Rétvári Lászlónak (Budapest) és Vofkori Lászlónak (Székelyudvarhely), a földrajztudomány doktorainak lektori javaslataikért, a KATICOM Kft-nek a térképi illusztrációk kivitelezéséért, valamint dr. Klinghammer Istvánnak, dr. Győrffy Jánosnak, Kázmér Miklósnak, Faragó Imrének, Danilá Dianának és ifj. Vofkori Lászlónak segítő közreműködésükért.
A tanulmány a román megyenevek betűrendjében tartalmazza a nagy-, a közép- és a kistájak, valamint a fontosabb kistájrészletek felsorolását megyénkénti bontásban, térképi illusztrációkkal kiegészítve. (Gyurgyevó megye tájlistáját Bukaresttel és az Ilfovi körzettel összevontan közöljük.)
Ilyen jellegű tájbeosztás, amely egymás szempontjait ilyen mélységig figyelembe veszi, eddig sem a magyar, sem a román irodalomban nem létezett, holott ez bármilyen tudományos párbeszéd megindításának fontos előfeltétele.
A tájbeosztás közzétételével egyben elő kívánjuk segíteni a két ország földrajzos és geológus szakemberei közötti jobb megértést is.
Vissza