1.059.673

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Hajdú-Bihari kéziratos térképek

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Fotózta
Debrecen
Kiadó: Déri Múzeum Baráti Köre
Kiadás helye: Debrecen
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 341 oldal
Sorozatcím: Hajdú-Bihar Megyei Levéltár közleményei
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Német nyelvű összefoglalóval. 19 db kihajtható térképmelléklettel. Megjelent 500 példányban. A védőborítóra hibásan az 1970-es kiadási évet nyomtatták.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Komoróczy György
A kéziratos térképek forrásértékének fontosságára az utóbbi években elsősorban a társadalmi-gazdasági kérdések, a nép életének közelebbi megismerése indított helytörténeti... Tovább

Előszó

Komoróczy György
A kéziratos térképek forrásértékének fontosságára az utóbbi években elsősorban a társadalmi-gazdasági kérdések, a nép életének közelebbi megismerése indított helytörténeti kutatások kibontakozása során derült fény. Bebizonyosodott, hogy sok olyan adatot és részletet tartalmaznak, melyek máshonnan nem nyerhetők és sok olyat, melyek a forrásainkból előkerülő adatokat rögzítik, bemutatják, helyére teszik. A térkép kiválóan szemléltet és összefoglal, nélküle egy-egy helység adattömegéből csak kusza kép marad a késői szemlélőben.
Az előttünk fekvő kiadvány ezt a felismerést kívánja továbbfejleszteni, amikor arra mutat rá, hogy napjainkban mind erőteljesebben előtérbe lép a honismereti munka és az ezzel összefüggő történeti kutatás. A honismeret egyre inkább fejlődő és valójában csak a jövőben kibontakozó tudományos kutatói tevékenység, amelynek eredményeit a politikai gyakorlat éppenúgy hasznosítja, mint a történeti múlt megismerésére irányuló törekvés.
A honismereti tevékenység elválaszthatatlan a helytörténeti anyaggyűjtő és a társadalom életét ismertető tevékenységtől, s mindezeknek egyik eszköze a településnek, a földrajzi tájat átalakító ember társadalmi, gazdasági munkájának múltbeli alakulása. Az a körülmény, hogy a tájban élő ember hogyan hatott környezetére és a mindenkori társadalom milyen eszközökkel, módszerekkel erőszakolta rá a természetre a saját akaratát, hogyan hasznosította a földrajzi adottságokat, az a történettudomány feladatának egy részét is feltétlenül megszabja.
E térképkiadványunk éppen azt tűzte ki célul, hogy a tájban jelentkező emberi tevékenység vizsgálatán keresztül jusson el a történeti folyamatosság megismeréséhez, aminek segítségével mindenki ismereteket szerezhet arról, hogy egy szűk környezetben, vagy a megyék egymáshoz fonódó közigazgatási szervezetében mit tett az ember a település kiszélesítésére, a földrajzi kép kialakítására, változtatására és általában hogyan telepítette be az adott vidéket.
A térképek jelentőségéről már hosszú idők óta különböző tanulmányok születtek, és a térképeken olvasható adatok egy részét többen felhasználták mind a gyakorlati munka során, mind pedig a tudományos kutatások céljaira. Viszont tagadhatatlan, hogy a térképeknek történeti hasznosítása, és egyáltalán a történeti fejlődés folyamatának megismerése szempontjából való értékesítése már kevésbé számottevő.
Általánosan jellemző az a tény, hogy a térképeknek elsősorban kartográfiai értékelése állott előtérben, miközben a kutatók azt vizsgálták, hogyan alakult ki a térképiéi vétel rendszere, milyen volt a térképtervezés, vagy térképrajzolás módszere, milyen kartográfiai munka húzódik meg egy-egy fontosabb térkép mögött. E nézőpontok mellett kevesen tartották feladatuknak a térképben rejlő társadalomtörténeti forrásérték felismerését, és ha ilyenre mégis felfigyeltek, akkor elsősorban a településföldrajzi vonatkozásokat tartották szemük előtt; ilyen kapcsolatban már eddig is valóban hasznos kézikönyvek és tájékoztatók születtek meg. Vissza

Tartalom

Szerkesztői előszó - Komoróczy György 3
I. fejezet. A térképek leírása Módy Györgytől 20
a) Debrecen város térképei 21
b) A hajdúvárosok térképei 117
c) Bihar vármegye térképei 125
d) Szabolcs vármegye térképei 147
e) Hajdú vármegye és Hajdú-Bihar megye térképei 153
II. fejezet. A mai Hajdú és Bihar megyék településtörténete a tatárjárásig
- Mesterházy Károly: 160
III. fejezet. A mai Hajdú és Bihar megyék településtörténete a tatárjárástól
a hódoltság megszűnéséig. - Módy György: 171
IV. fejezet. A kéziratos térképek régészeti hasznosítása. - Mesterházy Károly 191
V. fejezet. A térképek néprajzi hasznosításának kérdései. - Dankó Imre: 197
VI. fejezet. A térképek történeti forrásértéke. - Komoróczy György: 209
VII. fejezet. Földrajzi nevek adattára - Nagy Gyuláné: 229
a) Debrecen belváros földrajzi nevei 231
b) Debrecen nyugati fekvésű birtokainak földrajzi nevei 255
c) A debreceni erdőségek és egyéb birtokok földrajzi nevei 267
d) A községek földrajzi nevei 287
e) A térképek szerzőinek jegyzéke 333
Német nyelvű kivonat 337
Mellékletek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.