Előszó
1945. április 4-e hazánk történelme új korszakának hajnala. E korszak három évtizede során soha nem látott fejlődésre tekinthetünk vissza. A békeszerető népek támogatásával, népünk alkotó erejére támaszkodva bátran haladunk a fejlett szocialista társadalom építésének útján.
Hajdú-Bihar megyében az ország nyugati részénél közel fél évvel előbb kezdődött el az új társadalom építése. A romhalmazzá vált, elnéptelenedett városokban, falvakban az egyértelmű, egy akaratú célok megismerése után következetes, tervszerű munkával, eddig példa nélküli ütemben nagyszerű eredményeket mutathattunk fel az állami életben, iparban, mezőgazdaságban, szociális, kulturális, egészségügyi és kommunális téren. A tervgazdálkodás során a IV. ötéves terv volt a legeredményesebb.
Településeink arculata a megnövekedett emberi igények kielégítésének szándékát mutatja. A megye általános fejlődésén belül is kiemelkedik Debrecen, mint a megye kiemelt felsőfokú központja. Nagyszerű eredményekről számolhatunk be emellett középfokú központjaink, városaink, 26 nagyközségünk fejlődése terén is. E nagyarányú fejlődést egyre tervszerűbbé tette településeink általános és részletes rendezési tervvel való ellátása, amelyeknek ütemes végrehajtása garanciát ad a településeken élő emberek kényelmes otthonainak kialakítására, jogos szolgáltatási igényeinek kielégítésére. Az állam által támogatott fejlődést a települések lakosai nagymértékben elősegítették, sok-sok millió forint értékű társadalmi munkával: az ipar, a mezőgazdaság területén dolgozó emberek sokirányú tevékenységével, kommunista szabad szombatokkal, „Egy nap városunk fejlődéséért" mozgalommal, gyermekintézményi hálózatunknak nyújtott nagyarányú segítő, építő munkával.
Hosszan folytathatnánk a sort, de a fenti tevékenységben elsősorban tendenciát kell látnunk, amely az egyértelműen hozott, az előrehaladást szolgáló döntések mögé sorakoztatja a lakosságot. A társadalom építése iránt érzett felelősség tovább nőtt, nagyot fejlődött. Megyénk iskolahálózata a szocialista tudat formálását, további fejlődését hivatott elősegíteni. Az iskolahálózat az elmúlt évtizedekben jelentősen korszerűsödött és számszerűen is nagymértékben növekedett. A megyében az óvodahálózat kiépült. Az V. ötéves terv végére elérjük, hogy minden óvodaköteles korú gyermek óvodaellátásban, vagy iskola-előkészítőben részesül.
Vissza