Előszó
Bevezetés
A 10. évfolyam tananyagában csupa olyan gyakorlati jelentőségű témakörrel foglalkozunk, amely segíti a hatékony nyelvi önérvényesítést a munka világában és a civil életben is.
A nyelv rétegződésének ismerete segít bennünket abban, hogy ki tudjuk választani a mindenkori szituációhoz illő nyelvi formákat. A retorika Babits Mihály szerint a vizsgálat és a bírálat képességét, valamint az ítélőerőt iskolázza. A szövegtípusok témakörében fogalmazási képességünket csiszolhatjuk olyan műfajokban, amelyek ismeretére mindenkinek szüksége van. A helyesírási ismeretek és a könyvtárhasználati tanulmányok önművelésünket szolgálják.
A normál betűmérettel közölt ismeretek a kerettantervhez és a középszintű érettségihez kapcsolódnak, az apróbetűs szövegek pedig az emelt szintű vizsga témaköreit dolgozzák fel. A fejezetek végén összegző táblázatok utalnak az érettségi követelményekre.
A mai magyar felnőtt társadalomban az emberek gyakran küszködnek a nyilvános fellépésekkel kapcsolatos ismeret- és képességhiányokkal, különösen a meggyőző szövegalkotás területén. A nyelvhasználatunknak meg kell érnie arra, hogy alkalmasak legyünk a nyilvános szereplésre, önmagunk nyelvi képviseletével ne legyenek gondjaink.
A középiskolai érettségi vizsga is jó fogalmazókészséget, érvelési képességet, alkalmazott anyanyelvi tudást követel majd tőlünk. Erre a feladatra is jól felkészülhetünk a tanév során, ha az elméleti tudnivalókat megtanuljuk, és az azokhoz kapcsolódó feladatokat képességeink szerint lelkiismeretesen megoldjuk. Kívánatos, hogy a tanév során egy elmélyülést igénylő, csoportmunkában is feldolgozható úgynevezett projektfeladatot minden tanuló oldjon meg. Projektfeladatokat mindig összefoglaló kérdések után közlünk.
A tanárkollégák a www.pedellus.hu honlapon a kerettantervi minimumhoz készült tanmenetvariációkat találnak.
A kötetből tanuló diákoknak és az őket tanító tanároknak ahhoz kívánok sok sikert, hogy a megszerzendő tudást legyenek képesek praktikus tudássá, cselekedetté átalakítani, hiszen a műveltség így teheti jobbá az életet.
A szerző
Vissza