Előszó
Magyarországon 1998-ban a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az Európai Unió Euroterroirs (Európa Vidékei) kezdeményezéséhez csatlakozva „HAGYOMÁNYOK - ÍZEK - RÉGIÓK" (HÍR) elnevezéssel programot indított, azzal a céllal, hogy létrehozza Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeinek gyűjteményét. Az Agrármarketing Centrum (AMC) által irányított gyűjtőmunka eredményeként 300 termék szakmai-történeti leírása készült el. A gyűjtemény követelményrendszere értelmében a listára kerülhetett minden olyan mezőgazdasági termék és élelmiszer, amelyet hagyományos módon állítanak elő, egy adott tájegységhez köthető módon, és amelynek történelmi múltja van, ugyanakkor ma is létező, az adott térségben ismert és forgalmazott termék. A gyűjteménybe került például a jól i mert í fűszerpaprika, makói hagyma, kecskeméti barackpálinka, szatmári szilvalekvár, orosházi mellett olyan kevésbé ismert termékek, mint a mézes pálinka (Őrség), teasajt (Csermajor), csúcsos túró (Somogy megye), paprikás kalács (Kalocsa).
A program eredményeként összegyűjtött termékleírások nemzeti kincsként kezelendők, a Magyar Köztársaság, ezen belül az FVM kizárólagos tulajdonát képezik. A program elnevezésének és a program által felhalmozott szellemi javaknak a teljes körű jogi védelme érdekében a „HAGYOMÁNYOK - ÍZEK - RÉGIÓK" (rövidítve:„HÍR") elnevezés és logó színes ábrás védjegyként a Magyar Szabadalmi Hivatal által bejegyzésre került 2002-ben. A „HIR" védjegy tulajdonosa az FVM, a védjegy használója pedig az AMC Kht., amely a védjegyet a HÍR-programot népszerűsítő tevékenysége keretében feltünteti kiadványokon, népszerűsítő-oktató kisfilmekben szerepelteti, illetve a gyűjteményt bemutató kiállításokon, vásárokon használja.
Az EU-csatlakozás szempontjából is kiemelt jelentősége van ezeknek a sajátos, csak nálunk fellelhető termékeknek, amelyek egyedi jellegüknél fogva gazdagítják az európai élelmiszerek választékát. A gyűjteményben szereplő termékek közül - a csatlakozás után - számosan eséllyel pályázhatnak az európai szintű védelemre is. Magyarországon eddig 11 mezőgazdasági termék és élelmiszer földrajzi árujelzőjét lajstromozta a Magyar Szabadalmi Hivatal a nemzeti eredetvédelmi rendszerben: Szegedi téliszalámi, Makói vöröshagyma. Szegedi fűszerpaprika-őrlemény. Kalocsai fűszerpaprika-őrlemény. Budapesti téliszalámi, Gyulai kolbász. Csabai kolbász. Kecskeméti barackpálinka. Békési szilvapálinka. Szatmári szilvapálinka és Szabolcsi almapálinka. Ezek ma nemzeti szinten védett termékek, de uniós csatlakozásunk után kérhetik felvételüket az Európai Unió védett elnevezésű termékek listájára.
A HÍR-gyűjtemény sokirányú gazdasági, kulturális, oktatási-kutatási jellegű hasznosítási lehetőséget rejt magában, melyek hatékony kihasználásával a jövőben fokozható a gyűjteményben szereplő termékek jó hírneve, piaci versenyképessége az EU egységes belső piacán. Az FVM támogatásával 2003-ban megkezdődött a HÍR-gyűjtemény komplex hasznosítási programjának megvalósítása, ennek egyik eredménye a „HAGYOMÁNYOK - ÍZEK - RÉGIÓK" című könyv újbóli kiadása és a háromnyelvű multimédiás CD megjelentetése.
Vissza