Előszó
Csomasz Tóth Kálmán írásainak bibliográfiáját 5 évvel ezelőtt, halálának 10. évében közölte a Magyar Egyházzene folyóirat. Szűcs Endre, a műjegyzék összeállítója a háború után megjelent...
Tovább
Előszó
Csomasz Tóth Kálmán írásainak bibliográfiáját 5 évvel ezelőtt, halálának 10. évében közölte a Magyar Egyházzene folyóirat. Szűcs Endre, a műjegyzék összeállítója a háború után megjelent publikációkat gyűjtötte tematikus rendbe. A szerkesztőbizottság e munkát vette alapul, ebből emelte ki a fontosabb, egyházi és zenetudományi folyóiratokban megjelent írásokat. Jelentőségük ellenére kimaradtak a könyvformában megjelent, nagyobb terjedelmű munkák.
Az anyaggyűjtés fontos részét képezte a Ráday Levéltárban őrzött hagyatéki anyag kéziratrészének átvizsgálása, melynek során jórészt előkerültek az idegen nyelven megjelent írások magyar gépiratai. A hagyatéki anyag azonban más vonatkozásban is tartogatott meglepetéseket, amikor számos más publikálatlan írást is találtunk - ezek egy része most először kerül a széles nyilvánosság elé. A kötet végén közölt bibliográfiát természetesen mindezen kéziratok adataival kiegészítettük.
A sokféle folyóiratban, sajtóorgánumban megjelent írásoknak igyekeztünk egységes arculatot adni, ugyanakkor betartani az eredeti tipográfiában érvényesülő szerkezeti határokat. A lábjegyzeteket a mai szokásoknak megfelelően közöljük, a szavak helyesírásában és a tagmondatok kapcsolásában - főképpen a vesszők használatában - is a mai szokásokhoz igazodtunk.
A cikkek, tanulmányok címe alatt minden esetben közöltük az első megjelenés vagy a feltételezett keletkezés évszámát, az oldal alján pedig - számozatlan első lábjegyzetként - a korábbi közlés, vagy az alapul vett kézirat forráshelyét. Néhány esetben fontos eligazítást nyújtanak ezen adatok, mert párhuzamos helyek összevetéséből képet nyerhetünk, hogyan változott bizonyos kérdésekben Csomasz Tóth Kálmán véleménye korábbi megnyilatkozásaihoz - pl. az 1950-es kézikönyvhöz - viszonyítva. (Nemcsak Huszár Gál énekeskönyvéről, hanem a graduálok zenei anyagáról sem voltak meg még a kellő ismeretei első könyve írásakor.)
Kötetünk fő részét Csomasz Tóth Kálmán egy 1947 decemberében elmondott igehirdetése vezeti be (Krisztus beszéde a gyülekezeti éneklésben), amit versei közül az önarcképszerű „Imádság", valamint élete vége felé írt szakmai önéletrajza előz meg. Negyven esztendő egyházzenei és zenetudományi munkássága tárul elénk e könyv lapjain.
Vissza