Előszó
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem különböző szakain folyó oktató- és kutatómunka eredményessége nagyban függ attól, hogy a programokban szereplő tárgy körök alapkérdései sokoldalú megvilágítást kapjanak és az ezen belül alkalmazott fogalmak érthetőek és pontosak legyenek.
A jegyzetben található előadások anyaga az 1998. évi és a korábbi kutatási eredmények összegzése, szélesebb értelemben az utóbbi tíz évben folyó szellemi tevékenység eredménye.
A Magyar Köztársaság az ezredfordulóhoz közeledve a társadalom modernizációs programján dolgozik, a tudomány, a különböző tudományterületeken működő kutatók nagy szerepet töltöttek és töltenek be a társadalmi életben, a biztonság- és honvédelmi politika alakításában is. Az Alkotmány alapelveinek módosítása 1989-1990-ben; a biztonságpolitikai és honvédelmi alapelvek kidolgozása és országgyűlési határozatokkal történő elfogadtatása 1993-ban: az új Honvédelmi törvény elfogadása 1994-ben; a haderő-átalakítás tervének elfogadása 1995-ben stb. jelzik a tudományos kutatók tevékenységének eredményességét.
A kutatók eddigi munkájának tapasztalatai azt bizonyítják hogy a jövőben még aktívabban és célirányosabban kell közreműködniük a felmerülő feladatok megoldását elősegítő tudományos munkában. A szakkutatók mellett a biztonságpolitikai szakértőknek és katonai szakembereknek is részt kell venniük e tudományos munkában azért is, hogy a döntéshozó szervek számára készített előterjesztések minél megalapozottabbak legyenek.
A fentiek miatt indokolt, hogy a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen folyó valamennyi intézetében, oktatási szakon, a doktorandusképzésben, az egyetem tanszékein folytatott tudományos kutatásban kellő figyelmet fordítsanak a tudomány, ezen belül a hadtudomány elvi és gyakorlati kérdéseire.
A tudomány egészével és a hadtudomány sajátosságaival kapcsolatos ismeretek a hadtudomány általános elmélete elnevezést viselő tudományterületek által feltárt eredmények megismerése útján közelíthetők meg. A biztonságpolitikai szakértőknek és katonai szakembereknek ennek kapcsán célszerű megismerkedni a hazánkban kialakult tudományos intézményrendszerrel, a hazai hadtudományi gondolkodás XX. századi alakulásával, a hadtudományi képzés helyzetével, a tudományos kutatás elveivel, módszereivel, eredményeivel.
Vissza