Előszó
Több mint három évtizede, 1959-ben jelent meg utoljára összefoglaló munka az íjászatról (Varga György: Az íjászat alapjai) az MHS gondozásában. Igencsak megérett tehát a helyzet egy átfogó - a sportág mai fejlettségének megfelelő, minden fontosabb ismeretet tartalmazó - munka megjelentetésére.
Éppen 1959 volt az az év, melynek tavaszán a szerző, Hack Antal és felesége - későbbi válogatott versenyző - eljegyezték magukat az íjászattal: meglátták és egy életre megszerették ezt a szép romantikus sportágat. A Magyar Viscosa Gyár MHS szervezetében alakítottak íjász szakosztályt, annak színeiben kezdtek el versenyezni és ott edzősködtek három évtizeden keresztül. Munkásságuk a sport szeretetének, az edzői és nevelői elhivatottságnak, az alkotó és iskolateremtő tevékenységnek a példája. Az alkotás és iskolateremtés valóban nem túlzás ebben az esetben, hiszen vezetésükkel a Magyar Viscosa SE sportszerető közössége egyedülálló íjászpályát és klubházat épített, a Nyergesújfalu fogalommá vált nemcsak a hazai, hanem a külföldi íjászok körében is.
A szerző edzői munkásságát válogatott versenyzők sora, országos bajnokok, nemzetközi versenyek győztesei és világversenyek résztvevői fémjelzik. A Magyar Viscosa a fiatalokra építve mindig igazi nevelő műhely volt, 30-40 iskoláskoru sportolóval, akikkel a Hack házaspár mint gyerekeivel foglalkozott. Akikből nem lettek bajnokok, azok is nyertesek lettek, hiszen szabadidejüket egészséges testmozgással - szinte családi miliőben - hasznosan tölthették el. Ez lehet a titka annak, hogy a szimpatikus kis közösség mindig képes volt a megújulásra.
Hack Antal - edzői munkássága mellett - aktív elméleti és publikációs tevékenységet végzett: szakcikkeket írt, idegen nyelvű tanulmányokat fordított; mint a Magyar Íjász Szövetség Edzőbizottságának tagja, majd vezetője továbbképző tanfolyamokat szervezett, előadásokat tartott, és sok éven keresztül szerkesztette a szövetség szakmai folyóiratát, az Íjász Hiradót.
Ez a szakkönyv egy életmű tükre, mely három évtizedes edzői-nevelői munka tapasztalatait foglalja össze: a történeti áttekintéstől a korszerű mozgástechnika leírásáig és a legújabban használt felszerelések összehangolásáig, továbbá a kezdő íjászok oktatásától az élversenyzők eredményes felkészítéséig.
Úgy vélem, hogy a mű kielégíti a legmagasabb szakmai igényeket, segítséget jelent minden edző számára; ugyanakkor azok is hasznosan forgathatják, akik az íjászsportról csupán alapvető ismereteket kívánnak szerezni. Meggyőződéssel ajánlom mindazoknak a figyelmébe, akik a sportág szakmai felemelkedésén fáradoznak.
Vissza