1.062.439

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Jel-kép 1981/3.

II. évfolyam 3. szám - A Tömegkommunikációs Kutatóközpont folyóirata/Televízió, rádió, sajtó

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Szerkesztői levelünk ez alkalommal lakonikusabb, mint a Jel-Kép többi számában. Azért, mert elsősorban egy anyagra kívánja az olvasó figyelmét irányítani: az „Objektivitás, elkötelezettség,... Tovább

Előszó

Szerkesztői levelünk ez alkalommal lakonikusabb, mint a Jel-Kép többi számában. Azért, mert elsősorban egy anyagra kívánja az olvasó figyelmét irányítani: az „Objektivitás, elkötelezettség, kritika" címmel közölt (lezajlott, induló, körülöttünk állandóan folyó, magunkban megvívott?) vitára. És szűkszavú azért is, mert a szerkesztőség nem akarja előzetes szempontok kalodájába szorítani az anyag olvastakor kipattanó, s remélhetőleg írásban is megfogalmazódó gondolatokat. Felvezetésnek szánjuk tehát csupán ezt a néhány sort - egy olyan gondolatkörhöz, amelyet a kommunikátori szakmán belül tulajdonképpen nem is szükséges külön „felvezetni". Hiszen minden újságíró, szerkesztő, az elektronikus vagy a nyomtatott tömegkommunikáció szerkesztőségeiben dolgozó kolléga nap mint nap tapasztalja az objektív valóságtükrözés, az elkötelezett állásfoglalás, a kritikus társadalomkép dilemmáit. Hiszen szakmánk alapkérdése: viszonyunk a valósághoz.
A Magyar Rádió Pártbizottsága széles körű vitát szervezett e dilemmák és a rádiós műsormunka kapcsolatáról. A Műsorpolitikai Munkabizottság, több riporter, publicista és szerkesztő bevonásával munkaanyagot készített, amelyet azután a pártbizottság meghívottakkal kibővített ülése megvitatott. A Jel-Kép hasábjain a munkaanyag és a pártbizottsági vita magnószalagjáról készített jegyzőkönyv rövidített, s élőszóról írásba átszerkesztett változatát közöljük. A szerkesztéssel és a rövidítésekkel nem kívántuk a gondolati sarkokat legömbölyíteni, a szenvedélyes önvizsgálat éleit lecsiszolni. . . sőt, abban reménykedünk, hogy - jó értelemben - még provokatívabbá vált az anyag: továbbgondolásra, hozzászólásra ösztökélővé. Vitára bocsátjuk tehát!
Az objektivitás-elkötelezettség-társadalomkritika fogalom-hármasa az újságírás alapvető háromszögelési rendszere. Nemcsak a rádiós műsormunkában, hanem a televízió és a napilapok, hetilapok szerkesztőségeiben egyaránt. A rádiós anyag közzétételével lapunk szerkesztősége a Bródy Sándor utcai háztömb határain túli vitát kívánja elősegíteni. Egy olyan időszakban, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy társadalompolitikai és gazdaságpolitikai célkitűzéseinknek tájékoztatáspolitikai vonzatai is vannak. Egy olyan időszakban, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az új hidegháború - ha tartós marad is - nem az információs autarchia, hanem az információs nyitottság küzdelmeit jelenti. Egy olyan időszakban, amikor a kommunikátorok - a vita eddigi menete ezt mutatja - az objektivitást, az elkötelezettséget és a társadalomkritikát nem egymást kizáró vagy tagadó, hanem szigorúan egymásra épülő fogalmakként élik meg mindennapi munkájukban. Múltkori szerkesztői levelünkben a profizmus dicséretét próbáltuk megfogalmazni. Úgy tűnik, a mostani vita ismét erre rímel: az újságíró munka minőségi vonatkozásait hangsúlyozza, az egymásból gazdagodó szakszerűséget és elkötelezettséget! Vissza

Tartalom

Szecskó Tamás: Viszonyunk a valósághoz 3
Objektivitás, elkötelezettség, kritika 4
Gyújtópontban
Ancsel Éva: Drámák és értékek a képernyőn 17
Fodor Gábor: Visszatérünk önmagunkhoz 25
Műhelyek, módszerek
Gálik Mihály: A munka himnusza helyett gazdasági elemzést 33
D. Hoffmann Márta - Szilágyi Erzsébet: Ünnepi televíziózás 41
Portré
Álcák, álorcák - párbeszéd Ranschburg Jenővel 48
„Szeretnék az NBC elnöke lenni... - az amerikai televíziózás „belülről" 54
Fórum
Montvai Attila: Hajfürt és fénykép - A fotográfia és társadalmi környezete 63
S. Nagy Katalin: Fotó mindenütt - csak nem a helyén 69
Harold Evans: Az illusztrációtól a képriportig 73
Rémhír, pánik
Hadley Cantril: Támadás a Marsról 78
K. Rosengren - P. Arvidson - D. Sturesson: A barsebácki pánik 89
Hann Endre: Földrengés Bicskén, avagy rémhír és cáfolat 95
Még egyszer
,,Csak arra vagyok kíváncsi...!" - aki kérdez, Bereményi Géza 103
Múltunk
Bartók a korabeli újságokban 112
Fehér Zsuzsa: A sztálingrádi csata - a magyar sajtó és rádió hírközléseiben 117
Egy műsorváltozás anatómiája 123
Kitekintés
Matúz Józsefné: Vita a világméretű híradócseréről 126
P. Szabó József: A tömegkommunikáció kezdetei Kínában 135
Avar János: „Adásunkat megszakítjuk ..." - Rendkívüli műsorok az amerikai tévében 140
Szonda
Mitől félnek a magyarok? 143
A művelődés az értékek rendszerében 146
Baráti társaságok és közösségek a budapesti fiatalok körében 147
Tallózó
Könyvekről, Lapokból, Rövidre fogva 150
Lapozgató
H. G. Wells: „Világok háborúja" - rádiódráma 171
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem