Előszó
1974. emlékezetes esztendő Gyula város dolgozó népének. Kettős jubileumot ünneplünk. A város alapításának 760. és felszabadulásunk 30. évfordulóját.
Aki a múltba néz, jövőbe lát - vallotta nagy...
Tovább
Előszó
1974. emlékezetes esztendő Gyula város dolgozó népének. Kettős jubileumot ünneplünk. A város alapításának 760. és felszabadulásunk 30. évfordulóját.
Aki a múltba néz, jövőbe lát - vallotta nagy magyar költőnk, Petőfi Sándor. Mi is emlékezünk a megtett útra, a sok küzdelemre, a vérzivataros századokra. Ez az emlékalbum a kalauzunk, ami megmutatja, hogy az indulástól napjainkig hogyan alakult, fejlődött, terebélyesedett életünk. Három alkotóművészünk, Koszta Rozália, Székelyhídi Attila és Kiss György nemes egyszerűséggel vallanak a város múltjáról, békés alkotó jelenéről, dolgozó népének helytállásáról, céltudatos, odaadó munkájáról.
A kiadvány lapjain megszólal a történelem. Városunk kitárulkozik a maga szépségében becses műemlékeivel, meghitt hangulatával, felszabadult fejlődő mindennapjával.
A képek a múltat idézik, majd eljutunk a három szabad évtizedhez. Itt válik mindenki számára érthetővé, hogy Gyula - akárcsak az ország más városa - a népi demokrácia útján látta meg először a szabadság fényét.
A grafikák is bizonyítják, hogy az építő kéz - amikor a dolgozó nép vette kezébe a hatalmat - több maradandót alkotott; épületet, gyárat emelt, mint amennyit az előző századok teremtettek. Nagy örömünkre szolgálna, ha másokat is emlékeztetni tudnánk harcos múltunkra, városunk hagyományszeretetére és sikerülne megismertetni szép jelenünket és még ragyogóbb távlatainkat.
Az album beszél önmagáért: dicséri alkotóit, ösztönzi a szemlélőt tettrekész munkára, a jövő feladatainak eredményes elvégzésére.
Dér Lajos tanácselnök-helyettes
Vissza