Előszó
„Orvosok levelei, ha nem is szorosan orvosi tárgyúak, érdekkel bírhatnak, egyfelől, mert alkalmasak arra, hogy a levelek közvetlen hangján és tartalmán át betekintést nyerhessünk az illető levélíró...
Tovább
Előszó
„Orvosok levelei, ha nem is szorosan orvosi tárgyúak, érdekkel bírhatnak, egyfelől, mert alkalmasak arra, hogy a levelek közvetlen hangján és tartalmán át betekintést nyerhessünk az illető levélíró lelkületére, gondolkodásmódjára, észjárására, másfelől néha életükre vonatkozó jellemző adatokat tartalmazhatnak" - írta Pataki Jenő 1934-ben.
Ezek a megállapítások természetesen érvényesek a hazai orvostörténet kiemelkedő személyeire is. Magyary-Kossa Gyula és Pataki Jenő levelezésének összegyűjtése és közreadása során így merült fel az a gondolat, hogy orvostörténet-írásunk számára ugyancsak hasznos lenne Magyary-Kossa Gyula és Győry Tibor levelezésének hozzáférhetővé tétele is.
Összesen 88 levelet találtam kettőjük hagyatékában. Lehet, hogy a gyűjtés során egy-két levél elkerülte a figyelmemet, de más gyűjteményekben és magánosoknál is akadhat még olyan levél, amelynek ebben a kötetben lenne a helye. A jelen közreadás talán elősegíti ezek felbukkanását.
A levelek közül a nagyobb rész (53 levél) Győry levélírói buzgalmát dicséri, Magyary-Kossától kevesebb (35 levél) származik. Feltétlenül többet írtak egymásnak, hiszen nem egyszer előfordul, hogy olyan levélre hivatkoznak, amelyik nem került elő.
A levelek sora 1902-ben indult és 1937. augusztus 1-ig tart. 1938. január 9-én Győry Tibor meghalt.
Érdekes a levelezés időbeli eloszlása: 1902 és 1909 között 19, 1920 és 1929 között 15,1930 és 1937 között pedig 54 levél íródott. Az 1909 és 1919 közötti időszakból egyetlen levél sem maradt fenn - ha volt egyáltalán.
Vissza