1.060.379

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

História 1998. (nem teljes évfolyam)

A Magyar Történelmi Társulat folyóirata/XX. évfolyam 1., 3-10. szám

Szerző
Budapest
Kiadó: História Alapítvány
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 304 oldal
Sorozatcím: História
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 22 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nem teljes évfolyam. Hiányzik: 2. szám. Fekete-fehér és színes fotókkal, ábrákkal illusztrálva. A 1., 3 - 5-6. szám Ezredforduló-melléklettel. Az 5-6. és a 9-10 szám dupla szám. További kapcsolódó személyek a folyóiratokban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet 1998/1. szám
MŰHELY
A magyar állam ezer évvel ezelőtt
Politikai és uralmi szervezet az államalapításkor
A magyar állam 1000 körül történt megszervezése nem független a magyar társadalom... Tovább

Előszó

Részlet 1998/1. szám
MŰHELY
A magyar állam ezer évvel ezelőtt
Politikai és uralmi szervezet az államalapításkor
A magyar állam 1000 körül történt megszervezése nem független a magyar társadalom korábbi alakulásától, mely a 895-ben történt honfoglalás előtt Délkelet-Európa steppei térségében, az ókori Szkítia területén következett be.
E terület népeinek történetét és társadalmi-politikai szervezetüket csak hézagosan ismerjük, noha idetorkolltak Eurázsia nagy népvándorlásai a Kr. előtti évezredektől. Ezek során a kelet felől nyugatra nyomuló indoeurópai nyelvű nomád irániak (kimmerek, szkíták, szarmaták és alánok) után a Kr. u. 3. századtól kezdve Belső-Ázsia felől török nyelvű népek (hunok, türkök, szabírok, kazárok, avarok, ogur bolgár-törökök, besenyők, végül oguz-úzok, majd kun-kománok) törtek elő, hogy a 13. században a mongol-tatár invázióval lezáruljon a steppei népvándorlások sora. E népvándorlások során alakult ki, főként iráni és ugor szimbiózisban, a magyar (magyer) nép. Kialakulását nevének eredete is tükrözi: a magyar név ugyanis az "ember" jelentésű indoeurópai manu-s szónak az ugor eri "-fi" szóval való összetétele folytán jött létre. Az Ural hegység déli végénél lakó ugor-magyarok számos török törzs, így a több csoportot alkotó ogurok, majd a szabírok és avarok, végül a belső-ázsiai türkök előnyomulása után az általuk leigázott kazár és ogur (bolgár-török) törzsekkel együtt a Türk-Kazár Birodalom alattvalói lettek. Így a hét magyar törzs az onogurokat követően türk-kazár függőségben, ezek politikai szervezése nyomán, s részben uralmi szervezetüket átvéve alakult. Majd olyanféle kettős vezetésű uralmi szervezetet vettek át, amelyben a névleges uralom a kende (kündü) kezében volt, míg mellette a tényleges hatalmat a gyula (jila) címet napjainkig mutatkozó kettős uralom, korunkban a "reprezentáló elnök vagy trónoló király" mellett az "uralmat irányító miniszterelnök vagy teljhatalmú Vezér" változata volt. E kettős vezetés honfoglalás kori formájában a két uralkodó alatt a törzsfők hasonló vezető réteget alkottak, mint a fejlett államokban a különböző főtisztségeket betöltő méltóságok, udvari vezetők. Vissza
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
História 1998. (nem teljes évfolyam) História 1998. (nem teljes évfolyam) História 1998. (nem teljes évfolyam) História 1998. (nem teljes évfolyam) História 1998. (nem teljes évfolyam) História 1998. (nem teljes évfolyam) História 1998. (nem teljes évfolyam)

Az 1. szám borítója foltos.

Állapot:
1.540 ,-Ft
8 pont kapható
Kosárba