Előszó
A Magyar Tanácsköztársaság 60. évfordulójának tiszteletére megjelenő kiadványunk az első munka abból a munkásmozgalom-történeti füzetsorozatból, amelyet az MSZMP Győr-Sopron megyei Bizottsága megjelentetni tervez.
Egy-egy füzet feladata, hogy a megye egy térsége, városa és annak vidéke munkásmozgalmának egy szakaszáról sokoldalú, átfogó képet adjon, foglalkozzon a korabeli munkásmozgalom minden lényeges kérdésével, jellemző vonásával és kitérjen azok sajátos, helyi jelentkezési formáira, problémáira. A tanulmányok bemutatják a Horthy ellenforradalmi rendszer politikájának, ideológiájának helyi megnyilvánulásait s következményét, a munkásosztály gazdasági, szociális helyzetének hanyatlását, a nélkülözést, nyomort és politikai, társadalmi kisemmizettségét. Így környezetében, a vele való kölcsönhatásban ábrázolják a munkásmozgalmat, érzékeltetve a mozgalom, a harc szükségességét és nehézségeit is. Tükrözik a munkásság legális szervezeteinek, a Szociáldemokrata Pártnak a politikáját és a szakszervezetek sokrétű tevékenységét, szerepét, a munkásság gazdasági helyzetének javításáért vívott (mozgalmakat, sztrájkharcokat). Végig kísérik a térség forradalmi élcsapatának, a kommunistáknak szervezkedését, a mozgalom helyzetét és fejlődését, hősi harcaikat, amelyet az illegalitás nehéz körülményei között, biztonságuk és szabadságuk állandó kockáztatásával vívtak, az ellenforradalmi rendszer, a fasizmus ellen az új forradalomért, a munkásosztály történelmi hivatásának teljesítéséért: a munkásosztály hatalmáért, a szocializmus győzelméért.
A tanulmányok megkísérlik bemutatni a Kommunisták Magyarországi Pártjának szövetségi politikáját, érzékeltetni a szívós erőfeszítést, állandóan megújuló küzdelmet, amelyet a tömegek megnyeréséért folytatott. A harcot a munkásegység megteremtéséért, a falusi nincstelenek megnyeréséért, a haladó értelmiség és kispolgárság felsorakoztatásáért és a társadalom valamennyi dolgozójának csatasorba állításáért.
A munkásmozgalom-történeti füzetek a vidékre is kitekintenek, s a falusi kizsákmányoltak gazdasági, szociális helyzetét, szervezkedését és mozgalmait is átfogják.
A mostani és valamennyi, az ellenforradalmi rendszer első szakaszát tárgyaló munkásmozgalom-történeti füzet foglalkozik az ellenforradalom hatalomra jutásával és képet ad a munkásság ellen indított kegyetlen bosszúhadjáratról és megtorlásról.
Vissza