Előszó
Formájában és tartalmában merőben új győri képeskönyvet tart kezében az olvasó. A korábbi Győr-album tíz év alatt hat kiadást ért meg. Joggal érezzük úgy, hogy egy véget nem érő, hosszú könyvsorozat része ez az új kötet is. Győrről szóló képes albumunkat elsősorban a városunkba látogató turistáknak, a településsel ismerkedő idegeneknek ajánljuk, s nem tagadjuk, hogy kiadványunkat vendégcsalogatónak szánjuk. Bizonyára örömmel forgatják a képeskönyvet a város lakói is.
Az új album a sokszínű Győrt kívánja bemutatni. Összeállításánál különös figyelmet szenteltünk a szemet gyönyörködtető, ódon belváros bemutatásának, de nem feledkeztünk meg a város külső kerületeiről sem. A történeti városmagot körülölelő lakónegyedek és ipartelepek az elmúlt évtizedekben sokat fejlődtek, gazdagodtak. Markáns megjelenésük ma már ugyanúgy hozzátartozik a város arculatához, mint a történeti negyedek jól ismert képe.
Győr sajátos jellegét történeti hivatása, az itt működő országos hivatalok, egyházak, a helyi szellemi és kulturális élet hagyományai határozták meg. A település számára azonban a gazdaság, a kereskedelem és ipar fejlődése is minden időben életfontosságú volt. A kézműipart a 19. században váltotta fel a nagyipar, melynek az elmúlt száz évben három kiugróan sikeres fejlődési korszaka volt. A 19-20. század fordulójának lendületes ipari növekedéséhez hasonló eredményeket hozott az 1970-es évek iparosítása. Napjainkban a harmadik nagy iparosítási hullám idejét éljük: a városban a hazai vállalkozások mellett sorra települnek le a híres európai cégek is.
Az ipar lendületes fejlődése a település egészének növekedését, gyarapodását is segíti. Győr fejlődéséről a Városháza nagytermében ülésező képviselők döntenek. Személyük négyévente cserélődik, változik. Örömmel tapasztalhatjuk azonban, hogy a város változó összeállítású képviselő-testületének döntései minden időben a város gazdagodását, a meglévő értékek megvédését és az újak születését szolgálják. Bárki is ül az önkormányzat soraiban, a várost mindegyikük sajátjának érzi, problémáival, gondjaival egyetemen.
Győrért munkálkodnak azonban a település lakói és az őket egyesítő civil városvédő-városszépítő szervezetek is. A könyv képeit lapozgató olvasónak bizonyára feltűnik a történeti városrészek díszes házainak, utcáinak és tereinek gondozottsága és jó állapota. A város önkormányzata a történeti városrészeket az 1980-as évek után sem hagyta sorsukra: a régi házak, háztömbök megújítása az új gazdasági körülmények között is folyik. A gazdagodó, szépülő történeti városrészek, otthonosan berendezett, szobrokkal díszített utcák és terek a vállalkozókat, magánembereket is vonzzák. Az épületek megújításán ma már nagyobbrészt ők szorgoskodnak. Növekednek, szépülnek azonban az új városnegyedek is. A város ezeket a kerületeit is magáénak érzi, és mindent megtesz fejlődésükért, otthonosabbá tételükért.
Győr a nyugat-dunántúli térség települései között méltán vívott ki magának vezető szerepet. A város tekintélyét bizonyára tovább növeli majd az a parlamenti döntés, mely szerint, ha a szigorú feltételek maradéktalanul teljesülnek, Győrből hamarosan egyetemi város lesz. Győr lakóival együtt barátsággal és szeretettel nyújtjuk át új győri képeskönyvünket. Reméljük, hogy megszeretik városunkat, és jól érzik magukat nálunk.
Vissza