Előszó
A Nyugat-Pannon Eurégió megalakulása, 1999 óta az ausztriai Burgenland tartomány és a három magyar megye, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala vezetése közösen dolgozik azon, hogy megerősödjék e közös régióban élők összetartozásának érzése, kialakuljon a pannon indentitástudat. Nem is sejtené az ember, míg nem fog ilyen munkába, micsoda károkat okozott az, amit így utólag csak "vasfüggönynek" nevezünk, s aminek az árnyékában, egymás közelében és egymástól mégis elszigetelve éltünk két világrendszer határának egyik és másik oldalán. Testvér a testvérrel, barát a baráttal nem találkozhatott; lezárt utak, felszedett vasútvonalak, szögesdrót és őrtornyok jellemezték mindennapjainkat. Mégsem a fizikai korlátok és a szabadság hiányának eme otromba példái fejtették ki a legkárosabb hatást. A legnagyobb baj az, hogy a szívekben és fejekben felhúzott határok még sokáig akkor is megmaradnak, ha a szögesdrótot már régen lebontották, az őrtornyok vasát már régen szétette a rozsda. Egész mostani gondolkodásunk, habitusunk szorul revízióra ahhoz, hogy újra felismerhessük: közös a múltunk, közös az örökségünk, közös a sorsunk azokkal, akiknek ősei magyarként, osztrákként, horvátként, szlovénként vagy akár cigányként évszázadok óta itt, Nyugat-Pannóniában éltek. Fel kell ismernünk, ami máshol, szerencsésebb sorsú tájakon magától értetődő adottság: a saját boldogulás, a gazdasági és szellemi prosperálás lehetőségei nem érnek véget az országhatár innenső oldalán. Az újrafelismeréshez, lehetőségeink újbóli felfedezéséhez idő, s talán egy új, a hidegháborús államterror éveit már csak hírből ismerő fiatal generáció kell. De mint minden szebb jövő, ez sem lehetséges a múlt ismerete nélkül. Tudnunk kell közös történelmünkről, Pannónia egységes kultúrájáról, tisztában kell lennünk azokkal az értékekkel, amelyeket az itt élő népek évszázados együttélése teremtett meg.
"Gyöngyszemek" - találó e Nyugat-Pannónia értékeit bemutató könyv főcíme, több okból is az. Találó, hiszen költőink szerint a magyar nyelv egyik legszebb szava a "gyöngy", márpedig itt, ebben a könyvben valódi kincsekkel ismerkedhetünk meg. És találó azért is, mert tudjuk, a mindenki által megcsodált igazgyöngy a gyöngykagylóra került homokszemcse hatására, a kagyló szenvedéséből, mintegy annak megkövült könnyeként keletkezik. Éppígy: mindazok az ember alkotta értékek, amelyeket a jelen könyv bemutat, nem jöhettek volna létre az e tájon élő nemzedékek fáradságos munkája és - adott esetben - fájdalma, szenvedése nélkül. Hiszen ez a kulturális érték lényege, pontosan ez: esély arra, hogy idővel nemcsak a jó, hanem még az adott korban rossz is az itt élők kollektív tudatának és tudatalattijának konstitutív tapasztalatává, tárgyi környezetünk meghatározó emlékévé szublimálódjék.
Ismerjük meg tehát a jelenben fellelhető tárgyi értékek és eleven kulturális hagyományok által a múltat, az itt élő népeket összetevő közös történelmet, hogy virágozhasson a jelen és lehetővé váljék a jövő! Ezért kezdeményezte Vas Megye Önkormányzata a jelen könyv elkészítését, és ennek szellemében mondok most köszönetet az alkotóknak és a kiadónak a kiváló teljesítményért. Végezetül pedig ezt a nemcsak fontos, hanem mind tartalmában, mind megjelenésében szép könyvet a nyugat-pannóniai, illetve minden e táj iránt érdeklődő Kedves Olvasó szíves figyelmébe ajánlom.
Vissza