Előszó
Kedves Olvasó!
Ön most a Gyöngyösi Kalendárium 25. évfolyamát tartja kezében. A csaknem egy évszázaddal ezelőtt útjára indított kalendárium sok-sok kihagyással, újraindítással érte meg a negyedszázados évfordulóját. Hogy mi lehetett az oka a kihagyásoknak? A történelem viszontagságai, a pénzhiány, vagy éppen a feladatot felvállaló személy, személyek hiánya? Vagy mindhárom és még sok egyéb?
Ne firtassuk az okokat, örüljünk annak, hogy íme itt a 25., és röviden tekintsük át a korábbi kiadásokat. A kalendárium történetéről részletesen olvashattak a 2001- es számban, dr. Fülöp Lajos tollából. Az elődök összesen 9 évfolyamot jelentettek meg, mi a 16. évfolyamnál tartunk.
Nézzük, hogyan is kezdődött? A Mátra Művelődési Központ népművelőjeként fontosnak tartottam a közösségek munkájának segítését, így az első gyöngyösi független, önálló civil szerveződésnek, a Bajza József Kulturális és Hagyományőrző Egyesületnek is szívesen vállaltam a titkári feladatait. Az egyesület a hagyományok ápolását is feladatának tekintette, így vetődött fel egy múlt század eleji hagyomány felelevenítésének a gondolata, a Gyöngyösi Kalendárium újbóli kiadása. A gondolatot hamar tettek követték. Emlékszem, amikor még négyen (Patkós Magdolna, Komenczi Bertalan, Delast Elena, Hatala Zoltán, 1990-es kiadás) görnyedtünk a szerkesztői asztal fölé az egyesület elnökének lakásán, és a digitális korszak kezdetén még kézzel rakosgattuk össze a gépelt anyagokat egy dossziéba, majd vittük a nyomdába. Az 1991-es kiadásnál - mivel akkor én már a Prés című újság főszerkesztője voltam - megjelennek a Prés szerkesztőségének munkatársai is - így Tóthné Bokros Mária, aki végig kitart mellettem a továbbiakban. A kiadó még mindig a Bajza Egyesület, felelős kiadója annak elnöke, dr. Agai Ferenc. Ám a következő évben az egyesület anyagi helyzete nem teszi lehetővé a kalendárium megjelentetését, így egy év kimarad. A 12. évfolyamot, az 1993-as kötetet úgy sikerül létrehozni, hogy a kötetet átviszem az akkori munkahelyemre: a Prés Alapítvány vállalja át a kiadást. Az 1994-es, 1995-ös évek köteteit szintén a Prés Alapítvány adja ki. Anyagi okok miatt megszűnik a város első önálló, független újságja a Prés, ami sajnos maga után vonta a kalendárium kiadásának megszűntét is.
Később a Polgármesteri Hivatal kulturális menedzsereként dolgoztam, és a Magyar Millennium időszakában vetődött fel bennem az a gondolat, hogy kiadhatná a kalendáriumot az önkormányzat is. Az akkori polgármester, Szabó Gyula támogatandónak találta a kezdeményezést, így készült el 2000-ben, a Magyar Millennium évében a Millenniumi Gyöngyösi Kalendárium 2001. A kalendáriumunk készítésének egyik sajátossága, hogy mindig az előző évben készül, annak az évnek a főbb eseményeit tartalmazza és december közepére, a város „karácsonyi ajándékaként" jelenik meg.
A kiadás azóta folyamatos, Hiesz György, a következő polgármester szintén fontosnak tartotta e helytörténeti értékkel bíró kiadvány megjelenését, elmúlt évben a Gyöngyös Város Önkormányzata által kiadott kalendáriumokból a tizedik kötet jelent meg.
A most készülő 25. évfolyam a 11. lesz az önkormányzat támogatásával.
A kalendárium anyagi hátterének biztosításához az újraindítástól (1990) hozzájárultak a kötetben megjelenő mátraaljai települések, a reklámozó cégek, és a 2003-as számtól a főiskola.
Nagyon reméljük, hogy a város új vezetése hasonlóképpen fontosnak tartja ezt a kiadványt, és nem szakad meg a folyamat.
Vissza