Előszó
Köszöntöm a Tisztelt Olvasót, aki a Gyöngyösi Kalendárium XXIV. évfolyamának írásait böngészi!
Ez a szám is rólunk, gyöngyösiekről és a környéken lakókról szól. Évfordulók, események, tények, adatok, jó és rossz hírek, egyszóval a 2009-es év történései köszönnek vissza a lapokról.
Már 2008 utolsó hónapjaiban is láthattuk, hogy nem lesz könnyű éve sem a városnak, sem a polgároknak. Elért minket is a gazdasági válság, amely nem volt tekintettel se Keletre, se Nyugatra, se jobbra, se balra, se szegényre, se gazdagra.
Szenvedi a világ, szenvedi a város, szenvedi annak minden polgára. Mégis bizakodással indítottuk az új évet - hiszen olyan évfordulót készültünk ünnepelni, mint Gyöngyös 675. „születésnapja". Azt gondolom, méltóképpen ünnepeltünk; közösen, sok-sok civil szervezet segítségével tettük emlékezetessé az évfordulót. Elég csak a Városnapot, a XIX. századi piacot, a felejthetetlen Bornapokat, a Folklórfesztivált vagy a Szüreti Napokat említeni.
Az ünnepi események igazi csúcspontját az Orczy-kastély és -kert, valamint az új természettudományi pavilon átadása jelentette. Ez az épületegyüttes kapta 2009-ben az európai kulturális örökségvédelem építészeti „Oscar-díját", az Európa Nostra Nagydíjat — dicsérve minden közreműködőt, de legfőképp a tervezőket: Kelemen Tamásnét, Eperjesi Lászlót és Kurta Zsoltot. Voltak persze más üdítő, felemelő pillanatai is a 2009-es évnek.
A város sok jeles személyisége kapott rangos kitüntetést, általános és középiskolásaink kiemelkedően szerepeltek a különböző szintű tanulmányi versenyeken, fesztiválokon, sporteseményeken. A megye legjobb általános iskolája az Arany János, legjobb kisgimnáziuma a Berze, és legjobb művészeti iskolája a Pátzay János Zeneiskola lett. Minden elismerést megérdemelnek ezek a kollektívák. Kiválóan szerepeltek a sportolóink. Kovács Zsófia triatlonban Európa-bajnok, Vilhelm Szilárd búvárúszásban világbajnok lett. A sportiskolákban közel 1000 gyerek sportol naponta, versenyeredményeik egyre jobbak.
Nagy eredmény, hogy sikerült a férfi kézilabdázóknak az NB I-ben maradni, a nők pedig felkerültek a II. osztályba. Sok-sok munka, sok-sok eredmény. Miután az a megtiszteltetés ért, hogy a Kalendárium e számában bővebben is szólhatok Önökhöz, Olvasókhoz, a következőkben igyekszem alaposan kihasználni a lehetőséget, és - amennyire lehet - összefoglalóan, elsősorban a gazdasági történésekre koncentrálva áttekinteni Önökkel együtt a most záruló esztendőt. Csábító a gondolat, tudván, hogy az utókor minden bizonnyal értékes forrásanyagként használja majd e remek kiadvány köteteit, köszönhetően a szerkesztőknek és a szerzőknek, akik ezúttal is papírra rögzítették egy teljes év krónikáját. Kérem, fogadják és forgassák szeretettel a 2009. évi Gyöngyösi Kalendáriumot!
Vissza