Előszó
„Tempóra mutantur et nos mutamur in illis."
Bevezetés
A magyar egészségügyben, mint számos fejlett egészségügyi kultúrával rendelkező országban, fokozott jelentőséget kapott a gyógyszerellátás, s ennek következtében a gyógyszerészi munka. Századunkban ugyanis megnövekedett a terápiás és preventív gyógyszerfelhasználás orvosi, egészségügyi és társadalmi jelentősége is. Az egészségügy vezetőit az a szellem hatja át, miszerint az egészség, i 11. a betegség nemcsak biológiai, hanem társadalmi jelenség, melynek megtartása, ill. helyreállítása magas szintű orvosi, gyógyszerészi szolgáltatáson túlmenően társadalmi kérdés és feladat is. Ez a szemléleti fejlődés napjainkban szükségessé teszi, hogy a gyógyszerész természettudományos és egészségügyi szemlélete mellett alkalmazott társadalomtudományi ismeretekkel rendelkezzen, hogy ezek birtokában el tudja látni az egészségügyben egyre növekvő szervezési-vezetési, gyakorlati gyógyszerellátási, gyógyszerinformációs stb. feladatát.
A szervezés-vezetés tudomány területén - néhány kivételtől eltekintve - örök érvényű törvényszerűségek nincsenek. E tudományterület a társadalom gazdasági fejlődésével, változásaival együtt folyamatosan változik. Számos részterületet viszonylag gyakran változó jogszabályok foglalnak keretbe, és ennélfogva - bármennyire is szeretnénk - a jegyzet anyagának egy része mindig csak a megírás napján érvényes.
A jegyzet írása során igyekeztünk világosan, ugyanakkor tömören megfogalmazni mindazokat az alapismereteket, amelyek a gyógyszerügyi szervezéstudomány műveléséhez elengedhetetlenül szükségesek. A kétkötetes jegyzet első része általános, míg második része az egyes részterületek ismertetését foglalja magába.
Abban a reményben, hogy a jegyzet anyagát - kiegészítve az előadásokkal - körültekintő alapossággal, a gyakorlati gyógyszerészi munka számára megfelelően állítottuk össze, ajánlom elsősorban gyógyszerész hallgatóink figyelmébe, akiknek ezzel a szigorlati felkészülését is elősegítettük. Ugyanakkor úgy vélem, hogy a jegyzet ismeretanyaga hasznos információkat tartalmaz az e területen szakgyógyszerészi képesítést szerezni kívánó kollégáinknak is.
E helyen is köszönetet kívánok mondani mindazoknak, akik a jegyzet összeállításában közreműködtek, így dr. Kovács Miklósnak, dr. Matejka Zsuzsannának, Márton Tibornak, valamint Vargáné Németh Évának, aki a jegyzet gépelési és szerkesztési munkálataiban vett részt.
Végül, de legkevésbé sem utolsó sorban köszönettel tartozunk dr. Zalai Károly egyetemi tanár úrnak, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett e tárgy alapjainak hazai megteremtésével.
Budapest, 1994. május
Dr. Vincze Zoltán
egyetemi tanár
Vissza