Előszó
Az Európai Unióhoz 2004-ben történt csatlakozásunktól országunkban is hivatalos az Európai Gyógyszerkönyv aktuális kötete, ezzel gyógyszerkincsünk alapvetően gazdagodott (a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben több, mint 2200 készítmény hivatalos). Másrészt a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben (2003) kibővült, s nagymértékben változott a gyógyszeranyagok és gyógyszerkészítmények latinos nevezéktana. Közben számos angol kifejezés szintén elterjedt, amelyek egységes és egzakt értelmezése - a szerzők szerint is - feltétlenül fontos. Továbbá az elmúlt évtizedekben három szakmai szinonimaszótár jelent meg:
1) Karlovitz Adolf: Szinonima visszakereső szótár, 1957,
2) Szekeres Irén és Deim Zoltánné: Gyógyszertári szinonimaszótár, 1988 és legutóbb
3) Ambrus Júlia: Szinonima visszakereső szótár, Medicina, Budapest, 1993.
Szerzők bővítettek a kiadvány szemléletén: egyrészt mindenekelőtt szinonimaszótár, amely a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv 2010 nyarán hivatalos összes ható- és segédanyagát tartalmazza (az Európai Gyógyszerkönyv VI. kiadása alapján, amelynek 2010 nyarán a VII. kiadása is megjelent); ill. az előző hasonló szótárak - néhány kivételtől eltekintve - szinte teljes anyagát; másrészt- a Függelékben felsorolt témakörökkel - naprakész információkat szolgáltat; harmadsorban - mindezekkel és a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv ható- és segéd-anyagai nevének OGYI által publikált genitivus partitivusának közlésével - mind a gyógyszerészek, orvosok és állatorvosok, mind a gyógyszerész-, orvos- és állatorvos-hallgatók részére biztos támpontot nyújt a magisztrális és FoNo-s, ill. FoNoVet-es gyógyszerek rendeléséhez.
Szerzők nem titkolt szándéka, hogy munkájukkal - a szakemberek és egyetemi hallgatók mellett - az igényes és egészségügyi kérdésekben művelt lakosság érdekeit is szolgálják.
Közben e területen - mint már olvasható volt - jelentékeny változások történtek. Bár új Gyógyszerkönyvünk (2003) nevezéktana helyenként ellentmondásban van a magyar nyelv logikájával (pl. az „alacsony" szó, amit esetenként „kis" jelentésben használnak) - ennek tudatában és ennek ellenére is - a hivatalos VIII. Magyar Gyógyszerkönyv nomenklatúráját betű szerint alkalmazzuk. Kötetünkben a (FoNo VII.) rövidítéssel a Formuláé Normales VII. kiadását (2003) és a (FoNoVet IV.) rövidítéssel a Formuláé Normales Veterinariae IV. kiadását (2009) jelöljük.
Vissza