Előszó
Mindössze egy év telt el azóta, hogy a GYÓGYSZER KOMPENDIUM 2005 forgalomba került és máris a 7. kiadását ajánlhatjuk orvosaink, gyógyszerészeink figyelmébe. Nem kis munka, erőfeszítés egy ilyen nagyságrendű mű évenkénti összeállítása, megjelentetése, és természetesen nem kis anyagi áldozatot jelent a GYÓGYSZER KOMPENDIUM ismételt beszerzése sem. így felmerülhet az a kérdés, hogy vajon szükséges-e a GYÓGYSZER KOMPENDIUM rendszeres, évenkénti kiadása. A válasz egyszerű: igen, szükséges. A kompendiumok tartalma ugyanis nem időtálló. Különböző tényezők, okok szükségessé teszik a mű folyamatos fejlesztését, sőt a már meglévő alkalmazási előírások módosítását.
Az első és természetesen legfontosabb ok az, hogy évről évre újabb és újabb gyógyszerek kerülnek törzskönyvezésre, illetőleg forgalomba. Ezek a készítmények lehetnek új hatásmechanizmusú, valóban új terápiás lehetőséget biztosító, a nemzetközi gyógyszerkutatás legújabb eredményeit tanúsító gyógyszerek.
Itt érdemes megjegyezni, hogy ezek között évről évre növekszik az ún. biotechnológiai úton előállított gyógyszerek aránya, és ma már évente több ilyen potenciális gyógyszert értékel az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA), mint hagyományos, szintetikus, kémiai úton előállított terméket.
Az új gyógyszerek lehetnek természetesen nem alapvetően új hatásmechanizmusú, tehát már létező gyógyszercsaládba sorolható termékek. Ezek valamely tulajdonságukban mégis eltérnek előző társaiktól, és így a betegek bizonyos csoportja, szegmentje számára nélkülözhetetlenek, de legalábbis kedvezőbb hatást biztosítanak az előbbiekhez képest. Ezek a készítmények is „originális" termékeknek minősülnek.
A GYÓGYSZER KOMPENDIUM -ba újonnan felvett gyógyszerek egy része ún. generikus vagy magyar szóval "alapvetően hasonló" készítmény. E termékekkel szemben támasztott alapvető hatósági követelmény, hogy minőségük nem térhet el az „originálisnak" tekintett referens készítményekétől és a bennük lévő hatóanyag biohasznosulásának bizonyos határértékek között meg kell egyeznie a referens készítmény biohasznosulásával.
Végül találhatunk a kiadványban új kombinációs termékeket is, melyek törzskönyvezését nem elsősorban üzleti szempontok vagy a sokat emlegetett compliance (a beteg jobb együttműködésének elérése), hanem - legalábbis az esetek többségében - az erőteljesebb terápiás hatás biztosítása indokolja.
Vissza