Előszó
TISZTELT OLVASÓ!
Örömmel nyújtjuk át Önnek a GYÓGYSZER KÓDEX 2011. évi kiadását, amely tartalmazza a - hivatalos adatbázisok és a gyártók információja szerint - Magyarországon jelenleg forgalomban levő gyógyszerkészítmények leírását. Az új név egy régi-új koncepciót takar: a kiadvány a KOMPENDIUM felépítését követi, az eltérő név egy előfizetésen alapuló pénzügyi modell nyomán jött létre.
A terjedelmes nyomtatott megjelenést ebben az évben is kiegészíti egy elektronikus melléklet, a PHARMINDEX PLUS, mely a könyv előzékén található a használatra vonatkozó útmutatással együtt. Reményeink szerint valódi terápiás döntéstámogató rendszer lesz a GYÓGYSZER KÓDEX olvasóinak számítógépén.
Köszönettel tartozunk a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) - Országos Gyógyszerészeti Intézetnek (OGYI), hogy az aktuális leírásokat, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), hogy a gyógyszerek támogatási- és forgalmi információit elérhetővé teszik.
Ebben az évben 3498 db alkalmazási előírást adunk közre, amelyek összesen 4786 készítmény 6809 kiszerelési egységéről tájékoztatnak. A FoNo-ban is szereplő összetételű készítmények leírását nem, csak főbb adataikat ún. fejléc formájában jelentettük meg, így a GYÓGYSZER KÓDEX-ben 4852 készítmény 6875 csomagolási egységéről adunk közre információkat.
Ezek igen nagy számok, hűen tükrözik a GYÓGYSZER KÓDEX megjelentetésének kihívásait és a munkálatokban részt vevők feladatainak mennyiségét.
A tartalom oly mértékben terjedelmes, hogy - az utolsó, 2008. évi teljes KOMPENDIUM kiadáshoz hasonlóan - egy kötetben nem is volt lehetséges megjelentetni. Ezért kényszerű megoldás a melléklet, amelynek tartalmát azonban igyekeztünk tematikusan kiválasztani, hogy egy adott termék leírását keresve könnyen eldönthető legyen, melyik kötetet érdemes kézbe venni.
A 2010. évi kiadás óta 412 új termék jelent meg és 231 terméket töröltek a törzskönyvből a PHARMINDEX-adatbázis tanúsága szerint.
Természetesen ezek a számszerű mutatók csak a GYÓGYSZER KÓDEX megjelenésének pillanatában pontosak, hiszen az adatbázis folyamatosan változik, alakul. Ezért javasoljuk, hogy kérje ügyfélszolgálatunk tájékoztatóját a PHARMINDEX PLUS alkalmazás további bővítésének, havi frissítésének lehetőségeiről.
Nemcsak a leírások száma, hanem azok terjedelme is folyamatosan növekszik. Az alkalmazási előírások már évek óta az Európai Unió szabályai szerinti, harmonizált, egységes szerkezetben készülnek, a bennük foglalt információtartalom igen széles körű.
A folyamatosan forgalomban lévő gyógyszerek információi is változnak: ezeknek több mint fele évente megújul, így egyenesen orvosi felelőtlenség lenne a részletes alkalmazási előírások rendszeres tanulmányozása nélkül gyógyszert rendelni.
A megjelenő gyógyszerek körének meghatározásában segítségünkre volt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által havi rendszerességgel közzétett publikus gyógyszertörzs közhasznú adatbázis, és támaszkodhattunk a gyógyszergyártók jelzéseire is, melyek a forgalomba került szerekről érkeztek hozzánk. Ez a kiterjedt egyeztetés a gyártókkal nagyban hozzájárult a megjelentetendő gyógyszerleírások körének lehető legpontosabb meghatározásához.
Vissza