Fülszöveg
A 14 nagyobb fejezetre épülő monográfia a holokausztkuta-tás új tudományos eredménye. Áttekinti a német náci párt, az elnyomás működését, az erőszak meghatározó céljait, a tömeges emberirtás előkészítését. A továbbiakban izgalmas kérdést vizsgál: 1944 előtt ki és mit tudott IVlagyarországon az SS koncentrációs táborairól, a Gestapo terrorjáról. A szerző bizonyítja, hogy sokaknak volt ismerete az Endlösungról, a front mögötti területeken az európai zsidók tömeges, totális megsemmisítéséről. Az ún. Auschwitz Jegyzőkönyvek eljutottak a magyar közélet több személyiségéhez, Horthy Miklós kormányzóhoz. Ekkorra kitűnt, hogy az 1944. március 19-i„ba-ráti"megszállás következményei tragikusak voltak. A németek napok alatt átvették az irányítást, a zsidóság deportálásához tevékeny magyar adminisztratív és rendészeti segítséget kaptak. A szerző megvilágítja az okokat, körülményeket, melyek a kiszállítás gyors végrehajtását segítették, hozzájárultak az Endlösung végrehajtásához Magyarországon....
Tovább
Fülszöveg
A 14 nagyobb fejezetre épülő monográfia a holokausztkuta-tás új tudományos eredménye. Áttekinti a német náci párt, az elnyomás működését, az erőszak meghatározó céljait, a tömeges emberirtás előkészítését. A továbbiakban izgalmas kérdést vizsgál: 1944 előtt ki és mit tudott IVlagyarországon az SS koncentrációs táborairól, a Gestapo terrorjáról. A szerző bizonyítja, hogy sokaknak volt ismerete az Endlösungról, a front mögötti területeken az európai zsidók tömeges, totális megsemmisítéséről. Az ún. Auschwitz Jegyzőkönyvek eljutottak a magyar közélet több személyiségéhez, Horthy Miklós kormányzóhoz. Ekkorra kitűnt, hogy az 1944. március 19-i„ba-ráti"megszállás következményei tragikusak voltak. A németek napok alatt átvették az irányítást, a zsidóság deportálásához tevékeny magyar adminisztratív és rendészeti segítséget kaptak. A szerző megvilágítja az okokat, körülményeket, melyek a kiszállítás gyors végrehajtását segítették, hozzájárultak az Endlösung végrehajtásához Magyarországon. A kötet dokumentumokkal, visszaemlékezésekkel idézi fel a foglyok hihetetlen kiszolgáltatottságát, benne a zsidónak minősített keresztények tragédiáját. Bizonyítékokat sorol az SS hírhedt koncentrációs táborrendszeréről, Auschwitz és melléktáborai munkaosztagairól, a halálgyár működéséről, elbor-zasztó titkairól. Nagyszámú adatot, döbbenetes összefüggések sorát tárja fel a kényszermunka eddig ismeretlen magyarvonat-kozásairól. Iratokkal, feledés elől mentett személynevek ezreivel bizonyítja, hogy a deportált magyar zsidók elképesztő, iszonyatos bűnöknek estek áldozatul. Az emlékeztető kötetet mutatók, kópiák és képek zárják.
Szita Szabolcs, A Gestapo tevékenysége Magyarországon 1939-1945 c. monográfiája nyolc fejezetben, a német Titkos Államrendőrség honfitársaink elleni rémtetteit foglalja össze. Hazánk német megszállása idején a német titkosszolgálatok gyorsak, hatékonyak voltak. A túszszedés érdemi magyar ellenállásba nem ütközött. A Gestapo az elfogott hazafiakat, lengyeleket koncentrációs táborba küldte, legtöbbször Mauthausenba vagy Dachauba, Flossenbürgbe, később Auschwitz-BIrkenauba. A megszállókat Hain Péter vezetésével a magyar Gestapo is kiszolgálta. Fenyegettek, zsaroltak, a budapesti zsidó vagyonok megkaparintásán közösen dolgoztak. Szívesen foglalkoztak értékes bútorok, festmények, műgyűjtemények elorozásával, kiszállításával is. Sikeres akciójuk volt ifjú Horthy Miklós és Bakay Szilárd tábornok elrablása, majd a komáromi Csillagerődből a politikai foglyok, a cigány csoportok deportálása. A nyilaskeresztesek buzgó részvételével, a Gestapo a fővárosi józsefvárosi pályaudvarról éppúgy deportált, mint a hegyeshalmi állomásról. A szerző adatai szerint a német titkosrendőrség megközelítőleg 13 000-140 000 magyar állampolgár ügyében járt el. A monográfia Magyarországot, a nemzetet, a népet sújtó terrornak és rablásnak új összefoglalása. Bizonyítja, hogy a második világháború alatt a náci-német biztonsági szervek a „vonakodó csatlós" legyűrésében, az ország teljes kirablásában meghatározó szerepet töltöttek be. (Corvina)
i
.1 i
Vissza