Előszó
Ajánlás
Ennek a könyvnek az írója - festőművésznő. Egész életében tájakat, csendéleteket, arcképeket festett: a szépet kereste a természetben, a szépet az emberek arcvonásaiban - és jellemében. Az...
Tovább
Előszó
Ajánlás
Ennek a könyvnek az írója - festőművésznő. Egész életében tájakat, csendéleteket, arcképeket festett: a szépet kereste a természetben, a szépet az emberek arcvonásaiban - és jellemében. Az élet és a munka szépségét hirdetik a képei. Számos család otthonát díszítik-varázsolják melegebbé, meghittebbé, nemcsak Kolozsvár-Napocán, ahol él, hanem másutt is.
T. Karácsony Emmy - az idős, kiváló festőművésznő 1974-ben - íróként is jelentkezett. Élete történetét írta meg a Virághegy című könyvében - mindazt, amit nem tudott elmondani színeivel, vonalaival a vásznon vagy a papíron. Az olvasók nagy érdeklődéssel fogadták a könyvet. Önmagáról és azokról az emberekről vall a Virághegy-ben, akik valamilyen módon közel kerültek hozzá, segítették jelleme, tehetsége kialakulásában, fejlődésében. Sok szeretettel ír azokról a román és magyar egyszerű földművesemberekről, akik között gyermekéveit töltötte; nevelőiről és nagy művészekről, közöttük az osztrák festőművésznő, Tina Blauról, a nagybányai festőiskola képviselőiről, Thorma Jánosról, Krizsán Jánosról és Popp Aurélról, valamint azokról a többségükben, már szintén nem élő nagyszerű írókról és tudósemberekről, akiket eredményes pályája során megismert. Ám valamennyiüknek van egy közös vonása - a román vagy magyar földművestől a neves művészig, íróig -: mindannyian igazságot, szépet szerető emberek voltak. Ezért vonzódott hozzájuk, ezért emlékezik rájuk szeretettel, tisztelettel a könyv szerzője.
Gyermekkorom igaz meséi című könyvében Hozzátok, gyermekekhez szól T. Karácsony Emmy. Kedves, hangulatos történeteket rögzít gyermekéveiből. Van közöttük derűs, vidám mese - de akad szomorú történet is.
Vissza