Előszó
Kedves Olvasó!
Intenzív terápiás orvos és kétgyermekes édesapa vagyok. Több mint egy évtizede gyógyítok beteg gyermekeket kórházi osztályokon, a mentőautóban, rendelőkben vagy akár a baráti családokban.
Nagyon sokszor tapasztaltam munkám során kétségbeesett szülők kérdéseit: „Mit kellett volna tennünk? Hogyan segíthettünk volna gyermekünkön?" Tudom milyen nehéz érzés a tehetetlenség, amikor segíteni szeretnénk, tenni valamit, de nem tudjuk mit és hogyan. Különösen igaz ez akkor, ha gyermekünkről van szó.
A vészhelyzetek közös jellemzője, hogy bátran és határozottan kell cselekedni ahhoz, hogy a segítség igazán hatékony legyen. A sürgős betegség, baleset esetén kapkodás, pánik lesz úrrá a környezeten, ami hátráltatja az igazi segítséget. Mindez rendkívül fontos, mert határozott, helyes döntésekkel, hatékony technikákkal többszörösére nőhet a gyógyulás és bizony esetenként a túlélés esélye!
Közel három éve indítottuk el a Léghajó Program kurzusait. Az a cél vezérelt, hogy használható tudást adjunk át a résztvevő szülőknek, nagyszülőknek. Ennek birtokában határozottabban, magabiztosabban találnak megoldást a problémákra ezekben a nehéz helyzetekben is. A könyv már a kurzus tapasztalatait, több száz szülő visszajelzését is magábanfoglalja. A leírtak tájékoztató jellegűek, nem szabad mereven értelmezni a szöveget és tudnia kell, hogy egy beteg állapotának megítélésében meddig terjed az Ön kompetenciája és mikor kérjen segítséget szakembertől.
A könyvet azért írtam, hogy támpontokat adjon akkor, ha baj van. A leggyakrabban előforduló vészhelyzeteket, betegségeket gyűjtöttem össze és szemben az orvosi könyvek szerkezetével, a használhatóság volt a legfontosabb szempont.
A mindennapokra szántam, zsebbe, útitáskába, kézbe, nem pedig a polcokra.
Tudom, hogy nincs minden betegségre gyógyszer, minden helyzetre megoldás. De azt is tudom, hogy a szülő vagy nagyszülő képes bármire, ha gyermeke, unokája egészségéről van szó. Remélem, ritkán kell majd kinyitni, ha viszont kell, valódi segítséget nyújt.
Vissza