Előszó
Tiszteit Olvasónk!
A Melinda Kiadó célul tűzte ki, hogy az orvosi ismeretek olyan területeiről is megjelentessen kiadványokat, amelyek „elhanyagoltabbak", illetőleg egyáltalán nem érhetők el. Jelen kiadványunkat ebbe a sorba kívánjuk beilleszteni.
A „Gyermekgyógyászat" c. szaklap kiadója, a Tudomány Kiadó, illetve eddig megjelent kiadványaink sikere ösztönzött bennünket a Gyermekgyógyászati Vademecum összeállítására. A kötet két főfejezetből áll. A meghatározó részt a gyermekgyógyászatban használatos készítmények ismertetése teszi ki, a második nagy egységben pedig hasznos adatokat, táblázatokat, információkat találnak olvasóink.
Ebben a hiánypótló műben - eltérően a piacon lévő „gyógyszerinformációs" kiadványoktól (amelyekben általában alfabetikus rendben olvashatók a készítmények leiratai) - rendhagyó módon közelítettük meg a gyógyszerkincset. Törekvésünk arra irányult, hogy az egy-egy kórképben alkalmazható termékpalettáról nyújtsunk átfogó ismeretanyagot. A készítmények hatástani csoportok szerinti besorolásban találhatók, ezzel mintegy terápiás választási lehetőséget kínálva a gyermekorvosoknak. Az alkalmazási előiratok készítésénél arra törekedtünk, hogy a gyógyszerfelírásához szükséges lényeges információkat tartalmazza a „rövidített" leirat. A szövegben benne hagytuk - sőt, külön bekezdésben is foglalkoztunk - a terhességre és szoptatásra vonatkozó megjegyzéseket, hiszen az anamnézis felvételénél, a diagnózis felállításánál, illetve a gyógyszer rendelésénél ezekre az adatokra is szükség lehet.
A szerkesztés egyik lényeges szempontja a könyv gyakorlati használhatósága volt. Igyekeztünk tömören fogalmazni, hiszen a könyv mérete és súlya jelentősen befolyásolja annak használhatóságát. A tördelésben és szerkesztésben alkalmazott rövidítések, utalások, stb. is ezt a célt szolgálják, és reményeink szerint nem mennek az érthetőség rovására. A különböző kiszerelési formák leírásait egy helyen közöljük (általában az első hatástani csoportnál), és az egyéb indikációinál utaltunk (» + oldalszám) a részletes leírás helyére.
A könyv elején lévő tartalomjegyzék a főfejezeteket és ezek alfejezetre való tagolását mutatja, de mindkét főfejezet elején egy ennél jóval részletesebb fejezetbeosztás található.
A könyv végén lévő index ugyancsak a könnyű tájékozódást segíti.
A kiadványt kétévente jelentetnénk meg, mert tapasztalataink alapján, ennyi idő alatt radikális változások következnek be a gyógyszerkincsben és a gyógyszerekkel kapcsolatos ismeretanyagban.
Ezúton szeretnék köszönetet mondani a Magyar Gyermekorvosok Társaságának, valamint Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégiumnak, hogy segítséget nyújtottak a tartalom kialakításában. Köszönöm továbbá a szerzőknek és lektoroknak a gyors és pontos munkájukat, de legfőképpen Békefi Dezső főorvos úrnak, a kiadvány főszerkesztőjének, amiért „szívügyének" tekintette a kötet megjelentetését; és az amúgy is kevés szabadideje rovására maximálisan rendelkezésünkre állt. Hálás vagyok a Tudomány Kiadónak, elsősorban Guti Péter igazgató úrnak, hogy sajátjának érezte a kiadás minden buktatóját, gyötrelmét, és ezek megoldásában segítségünkre volt.
Reményeink szerint a Gyermekgyógyászati Vademecum komoly segítséget jelent majd a gyógyító munkában, és a képzésben is és ezzel hasonló szerepet tölt be, mint az eddig megjelent kiadványaink közül legnépszerűbb VADEMEX, amely az OGYI ellenőrzésévei 1997 óta minden évben napvilágot lát.
Kérjük, javaslataikat, észrevételeiket, ötleteiket, tapasztalataikat osszák meg velünk, hogy a továbbiakban is támaszkodhassunk ezekre munkánk során.
Budapest, 2003. Június 3.
Kárpáti Judit Ügyvezető igazgató
Vissza