Előszó
Nem hagyhatjuk feledésbe veszni kulturális, történelmi, vallási örökségeinket.
Ismernünk kell múltunkat, hogy jövőnket formálhassuk. Olykor céltalanul rohanó hétköznapjainkat csak úgy...
Tovább
Előszó
Nem hagyhatjuk feledésbe veszni kulturális, történelmi, vallási örökségeinket.
Ismernünk kell múltunkat, hogy jövőnket formálhassuk. Olykor céltalanul rohanó hétköznapjainkat csak úgy alakíthatjuk biztonságosan, ha visszapillantunk és világosan látjuk és értjük, hogy mi van mögöttünk. Itt és így vagyunk, valahonnan indulnunk kellett.
Gyergyó indulásáról vall e könyv. Hiteles képet ad a gyergyói ember múlt század eleji ismereteiről, gondolkodásmódjáról.
Már akkor sem volt közömbös származásunk pontos eredete, történelmünk ismerete.
Ma már nagyon sok mindent másként tudunk, másként látunk, mint a XX. század elején, mégis fontosnak tartottuk megőrizni a könyv eredetiségét, magyarázatok nélkül. E könyv egyben kihívást is jelenthet napjaink emberének, hiszen összevetheti az eltelt száz év kutatásainak eredményeit, történelmi szemlélődésünk változásait.
A kor nyelvjárását, szófordulatait és helyesírását is hűen adja vissza Kölönte Béla munkája.
Elolvasva, összességében nemcsak egy gondolkodó ifjú történész őszinte személyes véleményét kapjuk a különböző korok történelméről, de a XX. század eleji Gyergyóban érezhetjük magunkat.
A könyvet kiegészítő régi képek is a korabeli hangulatot elevenítik fel. Legyen e könyv láncszem, amely nemzedékeket összeköt: őseink bölcsességét - unokáink reménységét.
Vissza