Előszó
A Város- és Faluvédők Országos Szövetsége (Hungaria Nostra) gyerek-, illetve ifjúsági pályázatainak 2002-2005. évi anyagaiból válogatott harmadik kötetet tartja kezében az olvasó. Az első rész 2004-ben jelent meg az 1992-1996-os, 2005- ben a folytatás az 1997-200l-es évek termésének legjobbjaiból.
Másfél évtized! Ennyi idő alatt felcseperedik egy kisgyermek, kiépül egy városrész, épületek mennek tönkre vagy újulnak meg...
Első pályázóink közül ma már sokan többgyermekes szülők és aktív közéleti emberek, akik tevékeny szerepet vállalnak a települések, helyi, esetleg regionális vagy országos közösségek életében, legyenek önkormányzati képviselők, pedagógusok, építészek vagy jogászok.
A pályázatok elkészítését szülők és pedagógusok is segítették. Mindegy, melyikük volt a kezdeményező, ki vonta be a munkába a másikat, együtt végeztek fontos munkát védett vagy védelemre szoruló épített és természeti örökségünk megismerése, leírása és bemutatása során. A gyerekek gondolataikat írásos és képzőművészeti „kategóriában" fejthették ki. Megfogalmazhatták véleményüket, hogy milyennek látják, milyennek szeretnék látni lakóhelyüket, bemutathatták településük nevezetes épületét, népi vagy ipari emlékét, temetőjét, környezeti szépségeit. Sokat tanultunk egymástól: a gyerekek, akik - míg csak „ki nem öregednek" - évről évre újra írnak, festenek, makettet készítenek s elküldik munkáikat a pályázatunkra; a tanárok, akik újabb és újabb tanítványokat, korosztályokat vonnak be az efféle városvédő munkába és mi, akik a pályázatokat meghirdetjük és a beérkezett munkákat elbíráljuk, jutalmazzuk. A fiatalok munkáiban érezni a hitet, a kitartást s elsősorban az őszinte hangnemet.
Vissza