Előszó
Több mint két évtizede, hogy Ráday Mihály egy misszionárius buzgalmával végzi az örökség értékeit népszerűsítő, tudatformáló munkáját. E cél érdekében az elektronikus és az írott sajtó kínálta lehetőségek mellett remekül használja a személyes meggyőzés, a csapatmunka és az ifjúság mozgósításának erejét is. Városvédő műsora fogalom, az általa kezdeményezett mozgalom öntevékeny csoportjai behálózzák az országot. Társadalmi tudatformáló és ismeretterjesztő munkájának egyik legjelentősebb eredménye mégis talán az, hogy a 80-as évek közepétől 10-18 éves fiatalok ezrei csatlakoztak a mozgalomhoz. Azóta évről évre egyre növekvő számban vesznek részt az örökség értékeinek feltárásában, összegyűjtésében és állapotuk fizikai megőrzésében.
Az Ő szavaival élve kijelenthetjük: „Ha a gyerekek szeretik saját környezetüket, akkor van esély, hogy unokáik is lássák majd; és akkor érdekes és szép lesz körülöttünk a világ, az ember által épített környezet. (...) Jó lenne, ha szeretnék, ... megismerni, lerajzolni, lefényképezni, összegyűjteni. Nem múzeumba vinni, hanem a helyszínen hagyva megőrizni. Megtudni az idősebb, környezetüket ismerő emberektől, hogy mi a házak, temetők, utcák története. Tulajdonképpen csinálhatnak olyat is, amit felnőttek is megtehetnének, de a gyerekek is képesek rá. Egy kovácsoltvas kapu szép, de ha nem vigyáznak rá, nem tartják karban, tönkremegy. Ahhoz, hogy ne menjen tönkre, olyan munkára van szükség, amit bárki elvégezhet - gyerek is. Drótkefe kell hozzá, és szükség van festékre, ecsetre..."
Ezekkel a gondolatokkal mindnyájunknak egyet lehet, sőt egyet kell érteni, hiszen az ember által alakított épített és természeti környezet fennmaradásának letéteményesei valóban azok a gyerekek, akik szeretik saját környezetüket és tesznek is érte.
Az első „városvédő" táborokat a 80-as évek közepén szervezték, de csak 15 évvel ezelőtt, 1991-ben, a rendszerváltozás után vált a kezdeményezés intézményessé és folyamatossá. Az első pályázati felhívás az Értékmentőben jelent meg. A pályázat ma is helytálló célkitűzését a kiírók úgy fogalmazták meg, hogy azzal a fiatalok város- és faluvédő tevékenységét megalapozzák, környezetük kevésbé ismert értékeinek felfedezését elősegítsék. Feldolgozásuk, bemutatásuk a meglévő értékek tiszteletét szolgálja, és ugyanakkor a megóvás érdekében tett erőfeszítésekre is sarkallja őket. A választható témakörök felölelik az örökség szinte minden területét - az épített örökségtől a természeti környezetig, a népi emlékek kutatásától a hagyományok, a történelmi múlt kutatásáig és feldolgozásáig. A pályázók között vannak általános iskolások, akiknek munkáját a szülők vagy tanárok irányítják, szakkörösök, akiknek már többé-kevésbé határozott érdeklődésük van, szakközépiskolások, akiket szakmai ambícióik vezérelnek, de vannak a lakóhelyi vagy iskolai környezetből verbuválódott baráti társaságok és persze határon túliak is. Ezt a sokszínűséget mind a pályaművek tartalma, mind a formája tükrözi.
Vissza