Előszó
Gyártástervező irodáink szervezése és technológusaink fejlődése általában nem tartott lépést iparunk gyorsütemű fejlődésével.
Országunkban igen kevés az olyan üzem, mely korszerű technológiával...
Tovább
Előszó
Gyártástervező irodáink szervezése és technológusaink fejlődése általában nem tartott lépést iparunk gyorsütemű fejlődésével.
Országunkban igen kevés az olyan üzem, mely korszerű technológiával ellátott ábrás, műveleti utasításokkal segíti dolgozóink munkáját. Körülbelül 2-3 éve annak, hogy üzemeinkben a művelettervezést bevezettük. Lassú fejlődés után ez év munkája adta meg azt az ösztönzést, amely komoly eredmények elérésére serkentette technológusainkat. Ebben az évben értette meg több üzemünk vezetője annak fontosságát, hogy művelettervezőink, műveletterveiket ne csak az íróasztalfiókjuk számára készítsék, hanem azokat a dolgozók kezeihez is eljuttassák.
Ez új egészséges folyamat elindulása dolgozóink és technológusaink között olyan egyértelmű összhangot teremtett, mely lehetőséget nyújt gazdaságosabb technológia kialakítására és evvel a termelés növelésére.
Sztahanovistáink és újítóink tapasztalatai sok lehetőséget nyújtanak technológusainknak, akik a helyszínen tanulmányozhatják az új megmunkálási folyamatokat, melyek alkalmasak arra, hogy azokat mint új technológiát vezessük be a régi helyébe. Ezenkívül a legnagyobb lehetőséget nyújtja a régi technológia megváltoztatására az élen járó szovjet szakirodalom, mely kimeríthetetlen bőségben ontja számunkra az újabbnál újabb technológiai eljárásokat és adatokat. Minden új technológiai eljárás bevezetésénél azonban ügyelnünk kell a gazdasági szempontokra. Például hasznosan és gazdaságosan használjuk ki a rendelkezésünkre álló szerszámgépeket, amikor a bevezetésre kerülő új technológia a gazdaságos forgácsolás ismérveinek betartásával, feleslegessé tesz újabb beruházásokat. Valószínűnek tartjuk, hogy lesznek technológusaink között olyanok, kik a példatárban felsorolt egyes alkatrészek gyártásához az első látásra jobb technológiai megoldást tudnának alkalmazni; pl. csúcspad helyett revolverpadon készítenék el azokat. Ez helyes volna akkor, ha a kérdéses alkatrészt nagyobb mennyiségben kellene gyártani. Pl. (21. old.) a „Zárófedél" elnevezésű alkatrész igen alkalmas lehet arra, hogy revolverpadon munkálják meg, ha abból 20 db.-nál többet kell elkészíteni.
Ennél kevesebbet - általában - nem gazdaságos revolverpadon megmunkálni. A munkamódszer lehetőségét minden esetben az üzemi körülmények (szakmai színvonal, felszerszámozottság) teremtik meg. Előbbiekhez hasonló alkatrész példatárunkban több nem is fordul elő és a példa csupán csúcsesztergán végzett megmunkálás tanulmányát szolgálja.
Vissza