Előszó
A vállalati bérügyviteli folyamathoz általában csak a bérelszámolást és bérfelosztást soroljuk, vagyis azt a tevékenységet, amelynek során az adott bérrendszereknek megfelelően munka utalvány ok...
Tovább
Előszó
A vállalati bérügyviteli folyamathoz általában csak a bérelszámolást és bérfelosztást soroljuk, vagyis azt a tevékenységet, amelynek során az adott bérrendszereknek megfelelően munka utalvány ok alapján - vagy azok nélkül - kiszámítjuk a dolgozók keresetét és végrehajtjuk a bérköltségek számviteli elszámolását.
Annak előrebocsátásával, hogy e két fő tevékenység már önmagában is rendkívül munkaigényes, ezért gépesítésre igen alkalmas, a vállalati tevékenységek szoros kapcsolódása miatt a bérügyvitel fogalmát ki kell bővítenünk. A szervezési és az ezzel összefüggő gépesítési munka nem szűkíthető le kizárólag a keresetkiszámítás és költségelszámolás területére. Nem lehet például bérrendszereket kialakítani a gyártási rendszerek ismerete nélkül, nem hagyhatók figyelmen kívül továbbá például a munka erőellátás tervezési követelményei és a kalkulációs szempontok sem.
Ennek megfelelően a bérügyvitel a következő területeket érinti:
- munkanormák meg állapítása,
- bérek utalványozása,
- bérelszámolás és a dolgozók egyéb személyi jövedelmének elszámolása,
- munkaügyi és személyzeti nyilvántartás,
- előkalkuláció,
- utókalkuláció,
- bér statisztika, gyártás előrehaladás ellenőrzése,
- termelőberendezések kihasználása.
A fenti területek adatfeldolgozási igénye egyben meghatározza a szervezés és gépesítés feladatait és a lyukkártyarendszer alkalmazásának indokait is. Ez utóbbi körébe a következőket sorolhatjuk:
a./ A bizonylatok nagy tömege A technológia által egy-egy alkatrész megmunkálásával kapcsolatban előírt műveletek nagy száma miatt jóval több bizonylattal kell számolni, mint az anyagfeldolgozásnál.
Vissza