Fülszöveg
Színes és gazdag világ tárul elénk Dénes Zsófia életrajzi írásaiból.
Az első rész - az Egyszeri kaland az írónő gyermek- és ifjúkorát eleveníti meg, az első világháború kitöréséig. A rendkívül tehetséges és művelt fiatalasszonyban élő belső ösztönzés külső, anyagi kényszerrel párosulva kilendíti őt a jómód tétlenségéből és elindítja egy olyan pályán, amely kora társadalmában szinte kizárólag férfiak előtt állt nyitva: újságíró lesz, méghozzá nem is akármilyen lapok, a Pesti Napló, majd a haladó szellemű, liberális Világ párizsi tudósítója. Párizs a század elején a művészeti forradalom középpontja, így Dénes Zsófiának alkalma van a kor leghíresebb művészeivel, festőivel, íróival megismerkedni, magába szívni az új művészetek tisztító-friss levegőjét, a függetlenség testet-lelket felszabadító érzését. Társasága, baráti köre a leghaladóbb, legtehetségesebb emberekből áll, s ezen a réven ismerkedik meg Ady Endrével is, akivel rövid ideig tartó bensőséges érzelmi viszonya egész további...
Tovább
Fülszöveg
Színes és gazdag világ tárul elénk Dénes Zsófia életrajzi írásaiból.
Az első rész - az Egyszeri kaland az írónő gyermek- és ifjúkorát eleveníti meg, az első világháború kitöréséig. A rendkívül tehetséges és művelt fiatalasszonyban élő belső ösztönzés külső, anyagi kényszerrel párosulva kilendíti őt a jómód tétlenségéből és elindítja egy olyan pályán, amely kora társadalmában szinte kizárólag férfiak előtt állt nyitva: újságíró lesz, méghozzá nem is akármilyen lapok, a Pesti Napló, majd a haladó szellemű, liberális Világ párizsi tudósítója. Párizs a század elején a művészeti forradalom középpontja, így Dénes Zsófiának alkalma van a kor leghíresebb művészeivel, festőivel, íróival megismerkedni, magába szívni az új művészetek tisztító-friss levegőjét, a függetlenség testet-lelket felszabadító érzését. Társasága, baráti köre a leghaladóbb, legtehetségesebb emberekből áll, s ezen a réven ismerkedik meg Ady Endrével is, akivel rövid ideig tartó bensőséges érzelmi viszonya egész további életének meghatározójává válik.
A második rész még izgalmasabb és bonyolultabb korba, az első világháború és az azt követő forradalmak korába kalauzolja az olvasót. A fiatal Dénes Zsófia rendíthetetlenül és lelkesen menetel "gyalog a baloldalon", tollával harcol az imperialista háború ellen, tanulmányokat ír, előadásokat tart, fáradhatatlan a haladó művészetek hazai és külföldi jelenségeinek megismertetésében. A Tanácsköztársaság bukását követő fehérterror utána is kinyújtja karmait, de a fiatal írónő hű marad eszméihez, önmagához, vállalja a küzdelmeket, s mint annyi más legjobbjaink közül, emigrációba vonul.
Az itt közölt életrajzi írások izgalmas, feszült légkörükkel, vibráló sokszínűségükkel maradandó élményt nyújtanak az olvasónak.
Vissza