Előszó
Az izgalmas, de sajnálatos módon ma is keveseket foglalkoztató kérdésre - mit rejt múltunk - akkor adható hiteles válasz, ha egy-egy vállalkozó szellemmel is megáldott kutató hajlandó leásni az...
Tovább
Előszó
Az izgalmas, de sajnálatos módon ma is keveseket foglalkoztató kérdésre - mit rejt múltunk - akkor adható hiteles válasz, ha egy-egy vállalkozó szellemmel is megáldott kutató hajlandó leásni az évszázados mélységekbe és felszínre hozza, közkinccsé teszi a megtalált értékeket.
Zubánics László, Gut község szülötte a fáradhatatlan helytörténeti kutatók egyike, mi több, felkészültség és kitartás tekintetében a jelesebbek közül való.
A szülőfalu történetét feldolgozó munkájának egyes részleteit már korábban megismerhettük az időszaki sajtóból, ám ezt a munkát lapozva kiderül, hogy az anyag időközben kibővült az újabb kutatási eredményekkel, minek következtében bízvást megállapíthatjuk: a település történetét egészen a kezdetektől, majdhogynem az újkőkortól napjainkig, sokoldalúan világítja meg.
Helytörténész lévén, a szerző értelemszerűen és elsősorban a történelmi leletek és egyéb adatok rendszerezésére szorítkozik, a néprajzi vonatkozású adatok taglalását egy-egy kivételtől eltekintve mellőzi. Nem falumonográfiát ír tehát, mint tette ezt Nagydobrony esetében Móricz Kálmán, bár kétségtelen, hogy említett adottságai birtokában erre is képes lenne. A szerző által feltárt és könyvalakban kiadásra szánt történeti anyag összeállítása, a forrásmunkák megnevezésével az anyag hitelességének bizonyítása önmagában is üdvözlendő tett.
Mindezeken túlmenően, végül engedtessék meg egy szerény óhaj: bárcsak valamennyi kis hazai település mielőbb megszülné azt a fiát, aki Zubánics Lászlóhoz hasonlóan ilyen nemes tettre vállalkozik. Hovatartozásunk tisztázása, identitástudatunk erősítése végett igen fontosan az ilyen történeti munkák.
1999. április 20.
Nagy Zoltán Mihály
Vissza