Előszó
Kedves Olvasó, aki e könyv elolvasásával csatlakozik azon honfitársainkhoz, akik ebben az évben számos rendezvénnyel, konferenciával, kiadvánnyal emlékeznek a 150 évvel ezelőtt elhunyt gróf Széchenyi Istvánra, a „legnagyobb magyar"-ra.
Széchenyi szelleme megköveteli, hogy pályafutását innovatívan közelítsük meg, és azt kutassuk, hogy életműve hogyan tudja inspirálni a ma törekvéseit. Rendkívül szerteágazó érdeklődése és komplex rendszerbe összeálló modernizáló újításai manapság a XXI. század elején is mintát szolgáltatnak.
Gróf Széchenyi István Gödöllőn a Grassalkovich kastélyban többször megfordult szívesen látott vendégként, ezért is volt öröm számunkra, hogy vendégül láthattuk Magyarország sporttudósait, a közösen emlékezőket és érdeklődőket egyaránt egy Széchenyi Istvánra emlékező emlékkonferencia alkalmával. A konferencia „Gróf Széchenyi István hatása hazánk sportkultúrájára" címet viselte, és méltán nagy érdeklődésre tartott számot. Ezen témakör volt természetesen azon előadások vezérfonala is, amelynek szerkesztett változatát tartja most kezében az olvasó.
Gödöllő rendkívül dinamikusan fejlődő város, európai jelentőségű rendezvények megszervezésére is képes, és ez a jeles rendezvény e sorozat nyitóállomása volt. A Grassalkovich kastély régi fényét visszanyerve méltó hátteret, és azt gondolom, méltó körülményeket biztosított a konferencia rendkívül magas szakmai színvonalának. Gróf Széchenyi István munkásságának több arcát ismerhettük meg az előadásokból, és különösen fontosnak tartom, hogy sporthoz kötődő alkotásait így széles körben is ismertté tehettük.
Örvendetes volt számunkra, hogy a Magyar Sporttudományi Társaság és a Nemzeti Sportszövetség közös együttműködésében, illetve a Magyar Sportmúzeum segítségével megrendezésre került ez a konferencia, mert ez alkalmat adott a két szervezet együttműködési megállapodásának aláírására is. Az gondoljuk, hogy a Nemzeti Sportszövetség integrációs politikájának egyik nagyon fontos állomásához értünk el a hosszú távú együttműködési dokumentum aláírásával.
Megítélésünk szerint a 75 sportszövetséget tömörítő Nemzeti Sportszövetség stratégiai partnerekre talált a sporttudós társadalomban. Elnökükkel történő aláírási ceremónia méltó szellemi környezetben zajlott, együttműködésünk a kooperációt sokszor nélkülöző gyakorlathoz képest mintaadó lehet. A sporttudomány fejlődése és eredményeinek beépülése a gyakorlatba a magyar sport kiemelkedő érdeke. A XXI. század a tudástársadalom évszázada, ebben a sporttudás ugrásszerű fejlődése nélkülözhetetlen tényező.
Remélem, hogy a Magyar Sporttudományi Társasággal még sok közös rendezvényünk emeli a sporttudomány, a sport és nemzetünk presztízsét, hírnevét. Szívből ajánlom a kötetben megjelenő írásokat, mert átsüt rajtuk a „legnagyobb magyar" szellemisége, az utókor tisztelete és a sportemberekre oly jellemző etikus tartás.
Vissza