Előszó
Részlet a könyvből:
A pap.
Végre fenn állott a pap a szószéken.
A gyülekezet fölemelte a fejét. Hát igazán ott van! Nem marad el megint a prédikáció, mint az elmúlt vasárnap és sok előbbi...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
A pap.
Végre fenn állott a pap a szószéken.
A gyülekezet fölemelte a fejét. Hát igazán ott van! Nem marad el megint a prédikáció, mint az elmúlt vasárnap és sok előbbi vasárnapon is!
A pap fiatal volt, magas szál, karcsú és ragyogó szépségű ember. Ha sisakot tesznek a fejére, kardot, és páncélt adnak neki, róla mintázhatják a legszebb athéni harcos szobrát.
A szeme mély volt, mint egy költőé, az álla erős, kerek, mint egy hadvezéré; minden vonása szép, finom, kifejező; lángész és szellemi élet izzik át rajta.
A templomban lévők különös megindulást éreztek, mikor így látták. Inkább ahhoz voltak szokva, hogy ingó lépésekkel lássák kijönni a korcsmából, jó pajtásainak, az óriástermetű Bergh kapitánynak és a tömött fehérbajszú Beerencreutz ezredesnek a társaságában.
A pap oly rémítően részeges volt, hogy már hetek óta nem tudta ellátni a hivatalát. Ezért vádolta be a gyülekezet, előbb a prépostnál, aztán a püspöknél és a káptalannál. Most maga a püspök jött el, hogy vizsgálatot tartson és ítélkezzék. A kórusban ült, arany kereszttel a mellén és körülötte voltak a karlstadti káptalan tagjai, meg a szomszédos falvak lelkészei.
Vissza
Fülszöveg
A legnemesebb emberi érzelmek: a hit és a szeretet gyönyörű apoteózisa Lagerlöf Zelma költészete. Már a világnagyságok közé tartozott, mikor 1910-ben a svéd akadémia Nobel-bizottsága neki ítélte a Nobel-díjat. Ő az első nő, aki ezt a legnagyobb irodalmi kitüntetést elérte. Első nagy sikerét «Gösta Berling» című nagy regényével aratta s az is marad életének reprezentatív műve. Elterjedt az egész világon, lefordították minden nyelvre, amelyen regényeket olvasnak az emberek. Egy falusi pap áll a történet középpontjában, aki a bűn útjára téved, lesüllyed a mélységbe s aztán kiemelkedik onnan egy erős lélek önfeláldozó segítségével. Ez azonban csak a váz, amelyre gazdag díszekként vannak felrakva a svéd népéletnek, a kastélyok életének és a népi mese- és mondavilágnak érdekes motívumai és alakjai. Ezek adják ennek a halhatatlan könyvnek csodálatos varázsát, azt az epikai atmoszférát, amely az egyéni történetet valóságos nemzeti eposszá avatja. De a regényhős egyben az egész emberiség...
Tovább
Fülszöveg
A legnemesebb emberi érzelmek: a hit és a szeretet gyönyörű apoteózisa Lagerlöf Zelma költészete. Már a világnagyságok közé tartozott, mikor 1910-ben a svéd akadémia Nobel-bizottsága neki ítélte a Nobel-díjat. Ő az első nő, aki ezt a legnagyobb irodalmi kitüntetést elérte. Első nagy sikerét «Gösta Berling» című nagy regényével aratta s az is marad életének reprezentatív műve. Elterjedt az egész világon, lefordították minden nyelvre, amelyen regényeket olvasnak az emberek. Egy falusi pap áll a történet középpontjában, aki a bűn útjára téved, lesüllyed a mélységbe s aztán kiemelkedik onnan egy erős lélek önfeláldozó segítségével. Ez azonban csak a váz, amelyre gazdag díszekként vannak felrakva a svéd népéletnek, a kastélyok életének és a népi mese- és mondavilágnak érdekes motívumai és alakjai. Ezek adják ennek a halhatatlan könyvnek csodálatos varázsát, azt az epikai atmoszférát, amely az egyéni történetet valóságos nemzeti eposszá avatja. De a regényhős egyben az egész emberiség hőse is. Az ekebyi kastély elvarázsolt levegőjében, tizenkét csapongó szenvedélyű lovag élén a Sátánnal viaskodó Gösta Berling a modern ember lázongását és Istenben való megnyugvását példázza. Lagerlöf Zelma halhatatlan költészete: misszió; hite erőt ad a léleknek, idealizmusa irányt mutat és megvigasztal.
Vissza