Előszó
Néhány szó és tanács az Olvasóhoz
Szöveggyűjteményünk - az 1992-es első kiadás javított és bővített változata - középiskolásoknak készült, és az ókori görög irodalom, történelem, filozófia...
Tovább
Előszó
Néhány szó és tanács az Olvasóhoz
Szöveggyűjteményünk - az 1992-es első kiadás javított és bővített változata - középiskolásoknak készült, és az ókori görög irodalom, történelem, filozófia tanulmányozásához kíván segítséget nyújtani fontos görög szövegek, illetve szövegrészletek bemutatásával. Homéroszt, Hérodotoszt, Thuküdidészt, Plutarkhoszt, verseket vagy éppen Platónt 13-14 éveseknek is lehet, sőt élvezetes olvasni, ha a szövegek elő vannak készítve. Válogatásaink, a szövegek tagolása, húzásaink, a jegyzetek a görög írókat elérhető közelségbe szeretnék juttatni ahhoz az Olvasóhoz, aki a tankönyvi szövegek mellett kíváncsi valamire az eredetiből, a forrásokból.
Az Íliászból és az Odüsszeiából a homéroszi részletek mellett átiratokat, feldolgozásokat is közlünk, hogy a Homérosszal ismerkedő - ha nem bírna az eredetivel - a „mesébe" kapaszkodva könnyebben megérthesse, megszerethesse Homéroszt. A történetírók szövegeit is húztuk és tagoltuk. A könnyebb tájékozódás végett az egyes fejezeteknek címeket adtunk. Ügyeltünk arra, hogy ne törjük szét és ne csupaszítsuk le az eredeti szövegeket, ugyanakkor mindig élvezetes, követhető olvasmányok legyenek. (A történetírók esetében a könnyebb olvashatóság érdekében nem jelöltük a kihagyásokat.)
A legelszántabbaknak talán kedvet tudunk csinálni, hogy a teljes Hérodotoszt és a többi görögöt is kézbe vegyék és olvassák, ha nem most, majd néhány év, évtized múlva. Drámai szövegeket nem közlünk, mert a legolvasottabbak nagyon sok kiadásban megjelentek, és e szöveggyűjtemény terjedelmi korlátai sem teszik ezt lehetővé.
A Görög írók a három kötetre tervezett ókori művelődéstörténeti szöveggyűjtemény-sor első kötete, amit hamarosan, talán még 1999-ben követ a római és ókeresztény írókat felvonultató második és harmadik kötet.
A szerkesztők
Vissza