Előszó
A gondoskodás az emberiség legősibb tevékenységei közé tartozik. Mindig voltak olyan emberek, akik valamilyen módon (akár egyénileg, akár szervezetben) segítettek a bajbajutottakon. A segítés módja...
Tovább
Előszó
A gondoskodás az emberiség legősibb tevékenységei közé tartozik. Mindig voltak olyan emberek, akik valamilyen módon (akár egyénileg, akár szervezetben) segítettek a bajbajutottakon. A segítés módja függött az egyén (vagy egyének) erejétől, lehetőségeitől, személyiségétől és a gondoskodás során szerzett gyakorlatától, tudásától.
A szociális szakmában dolgozók ilyen - másokon segíteni akaró, segíteni tudó szakemberek, akik belső elhívatottságuk mellett tanulmányaikkal is fejlesztik a segíteni tudás képességét.
Ezen tanulmányok elősegítése céljából készült el a GONDOZÁSI ISMERETEK című jegyzet, mely elsősorban a szociális gondozó és ápoló képzés hallgatóinak kíván segítséget nyújtani.
A jegyzet három fejezetből tevődik össze. A fejezetek a gondozás-gondoskodás legfontosabb mozzanatait érintik.
A A. GONDOZASTAN tartalmazza az alapvető gondozási módszereket, a szociális gondoskodás legjellemzőbb etikai szabályait, az intézményrendszerekben folyó gondozási tevékenységeket.
B. FOGLALKOZTATASTAN a szabadidő célszerű és hasznos eltöltésének szervezésével, irányításával, a gondozott fizikai és szellemi erejének megtartásával, fejlesztésével foglalkozik.
C. HÁZTARTÁSGAZDÁLKODÁS ÉS MUNKAVÉDELEM a napi életvitelhez szükséges teendők, feladatok ismeretét nyújtja. A balesetek, a fertőzésveszély elkerülésének módjain túl a lelki egészség védelmével is foglalkozik.
Vissza