Előszó
A gombákat nem könnyű megismerni. Az elmúlt évtizedekben nagyon sok lelkes gombásztársunk alapvető problémája volt, hogy magyar nyelven nem állt rendelkezésre ismereteik fejlesztéséhez szükséges,...
Tovább
Előszó
A gombákat nem könnyű megismerni. Az elmúlt évtizedekben nagyon sok lelkes gombásztársunk alapvető problémája volt, hogy magyar nyelven nem állt rendelkezésre ismereteik fejlesztéséhez szükséges, közérthetően megírt, színvonalas, színes felvételekkel illusztrált gombászkönyv. A gomba-szakellenőri tanfolyamokon oktatott, közel 200 faj felismeréséig sokan eljutottak, azonban fajismeretük további bővítését gátolta egy részletes - elsősorban a gyakorlati szempontok figyelembevételével készült - szakkönyv hiánya. Nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy E. Gerhardt sikeres, német nyelven több kiadást megért könyvének magyar fordítása, a Gombászok kézikönyve áttörést fog jelenteni ezen a területen. Könyvünk terepen is jól használható, kisméretű, könnyen elfér a túrázók hátizsákjában, fotókkal illusztrálva tartalmazza valamennyi fontos magyarországi gombafaj közérthető, lényegre törő leírását, ráadásul korrekt, megfizethető áron lehet hozzájutni. A könyvben 1013, nagyrészt Magyarországon is megtalálható gombafaj színes fotója és leírása szerepel. Színes kép nélkül ugyan, de további 317 fajt is megemlítünk, lehetőség szerint rövid jellemzéssel kiegészítve. Külön kiemelendő, hogy a bemutatott gombafajok között több mint 100 tapló is található. Feltüntetjük az egyes fajok étkezési értékét, hazai előfordulását és veszélyeztetettségét is.
Természetesen az összes, Magyarországon előforduló, hozzávetőlegesen 3 ezer nagygombafaj bemutatása meghaladná a könyv kereteit. Nem kell azonban megijednünk, a könyvben nem tárgyalt fajok jelentős része annyira ritka, hogy valószínűleg nem fogunk velük találkozni a természetben. Más esetben annyira minimálisak a különbségek a hasonló rokon fajok között, hogy a gyakorlati gombaismeret szempontjából nincs jelentőségük, csak tudományos szempontból érdekesek, ezeknek a fajoknak a meghatározása már a specialisták feladata. Ennek ellenére fajlistánk tartalmaz néhány ritkaságot is. Gondoltunk azokra a gombászokra is, akik a környező országokban szeretnének hódolni szenvedélyüknek, ezért bemutatunk több gyakori, magashegységi és mediterrán gombafajt is. Szeretnénk, ha a Gombászok kézikönyvét minél többen haszonnal forgathatnák, ezért mindenütt a közérthetőségre próbáltunk törekedni. Hagyományos határozókulcsok a könyvben nincsenek, ezeket a leíróoldalak fejlécében látható szöveges piktogramok helyettesítik, amelyek segítségével a fajt be tudjuk sorolni a megfelelő, nagyobb alaktani csoportokba. A nemzetségen belüli elkülönítést segíti a hasonló fajok egymás utáni bemutatása. Több szakmabeli gombásztársunk is átérezte a könyv magyar fordításának fontosságát, és az első hívó szóra felajánlották önzetlen segítségüket.
Vissza