Előszó
Nem könnyű a dolga annak, aki kezdő gombászokhoz szóló kézikönyvet akar a közönség elé tenni. A vállalkozás legfőbb nehézsége abban áll, hogy a nem mikroszkopikus méretű gombák, az úgynevezett nagygombák még szakember számára is beláthatatlan rengetegéből - csak Európában több mint 5000 az eddig leírt nagygombafajok száma! - ki kell választania azt a száz-egynéhány gombafajt, amely gyakoribb, amely nagyobb haszonnal kecsegtet, vagy amelynek felvételét a kézikönyvbe valamilyen más szempont indokolja, valamint azokat a mérgező és ártalmas gombákat, amelyeknek az ismerete feltétlenül szükséges a biztonságos gombászáshoz. Ugyanakkor el kell hitetnie az olvasóval, hogy bár a gombák világa igen népes, és a gombák egy fajon belül is nagy formaváltozatosságot mutatnak, lehetséges biztos felismerésük, ha egyetlen alapelvre támaszkodik, nevezetesen arra, hogy vannak számára:
1. teljes biztonsággal felismert
2. ismeretlen vagy nem eléggé ismert
gombafajok. Meg kell győznie tehát az olvasót, hogy joggal nevezheti magát gombaismerőnek már akkor, ha legalább egy faj példányait teljes biztonsággal felismeri, s ezután már csak idő és gyakorlat kérdése, hogy milyen mértékben gyarapodik majd az általa ismert fajok száma.
Nem könnyíti meg a szerző munkáját az sem, hogy az eddig megjelent hazaiak mellett számos, külföldi könyvpiacról származó, magyar és más nyelvű jó határozó állt rendelkezésére. Közülük hadd emelje ki a Magyarországon negyedik kiadásban 1978-ban megjelent kézikönyvet, Kalmár-Makara Ehető és mérges gombák című munkáját, amely nálunk is kapható volt. Ezeknek nagy része bevált módszert alkalmaz a gombák azonosítására, amely módszertől nem lehet, pontosabban nem célszerű eltérni. Jobbat szerkeszteni ezeknél a szerző nem reménykedhet. Egyben azonban mégis reménykedik: abban, hogy azon az úton, amelyet "sportgombászként", s nem biológus szakemberként, nem hivatásos mikológusként tett meg, sikerül egy-egy elszánt és következetes érdeklődőt végigvezetnie; sikerül elkalauzolnia a kulturált természetjárás ösvényeink a gombák szemet gyönyörködtető és nem utolsósorban hasznos világába; sikerül beavatnia egy hasznos kikapcsolódást biztosító, olykor egyenesen idegnyugtató kedvtelés műhelytitkaiba.
Ennek reményében minden gombásztársamnak jó időjárást, szerencsés zsákmányt és kellemes kikapcsolódást kíván a Szerző.
Vissza