Előszó
Egy nemzeti konyha egy nép kultúrájának étkezési szokásokban kifejezett szimbolikai nyelvezete. Minden nép számára a konyha egy olyan szimbolikai nyelvezetet alkot, amely visszatükrözi kulturális, vallási, történelmi, társadalmi és gazdasági értékeit.
A magyar nép kultúrájának a gyökerei a közép-ázsiai nagyállattenyésztő lovaskultúrák hagyományos értékeihez kötődnek. A lovaskultúrák értékrendszerének a legfontosabb jellemzője az ellentétek kiegyenlítésén keresztül megvalósított állandó harmónia keresése volt. Művészetük szín és forma esztétikája, dallamos pentaton zenéjük, kézművesiparuk, mítoszaik és a konyhájuk ízei az ellentétes értékek közti harmónia keresését fejezték ki a legnagyobb tökéllyel.
A magyar konyha alapfilozófiája szintén az ellentétes ízek harmonikus kiegyenlítésére pül. Már a XVI. században kiadott legrégebbi szakácskönyvek szerint, a magyar konyha legfontosabb jellemzője az édes-savanyú ízek harmonikus összehangolása volt a különféle friss fűszerfüvekkel (tárkony, csombor) és fűszerekkel (gyömbér, bors, sáfrány).
Évszázadok során lassanként a hagyományos magyar konyha megváltozott, új alapanyagokkal gazdagodott (zöldpaprika, paradicsom, burgonya) és nagyobb hangsúlyt fektetett a sütési és a rántási eljáráson alapuló konyhatechnikákra, de mindvégig megőrizte alapfilozófiájának a legfontosabb meghatározóját, az ízharmóniára való törekvést.
A XX. század politikai és gazdasági megrázkódtatásai és tragédiái negatívan hatottak a magyar konyhára, amelyet az utóbbi évtizedekben leginkább az uniformizált monotónia jellemzett. Néhány év óta azonban pozitív változások történtek és a magyar konyha az újjászületés és a megújulás útjára lépett és ismét keresi a harmónia megvalósításának az értékeit, ugyanúgy az ízekben, az alapanyagok használatában, mint az egészséges étkezés biztosításában. Több olyan éttermet lehet már Budapesten és vidéken találni, amelyek ételajánlata kifejezi a magyar gasztronómia megújuló harmónia értékeit. Ugyanakkor az éttermi kínálat sokkal színesebb és változatosabb lett A magyar konyha mellett megtalálhatók a legjobb nemzeti konyhákat bemutató éttermek is.
Ezekben az éttermekben a történelmi magyar borvidékek kitűnő borait is meg lehet kóstolni (Tokaj, Eger, Mátraalja, Villány Szekszárd, Somló, Sopron és Balatonfelvidék), amelyek legfontosabb jellemzője szintén a harmónia. Ezt az egyedül álló harmóniát a magyar borok illat- aroma és ízvilága biztosítja. Ha a felsorolt, magyar konyhát bemutató éttermekben megkóstolunk egy magyar libamáj különlegességet egy négy vagy öt puttonyos Tokaji aszú borral, akkor egy olyan ízharmóniát valósítunk meg, amelyet nem lehet másképpen nevezni,
mint királyi szerelmi ízházasságnak. Királyi előétel királyi borral (a Tokajit a királyok borának és a Borok Királyának is nevezik) csak királyi ízharmóniát alkothat.
Vissza