Előszó
Gazdag múltból építkező fiatal város
Az 1966. január elsején nyilvánított Gödöllő múltja e három évtizednél természetesen sokkal mélyebben gyökerezik, mai lehetőségeinket jórészt korábbi századokból merítjük.
A táj szépsége és Buda közelsége vonzotta letelepedésre a XVIII. század leggazdagabb magyar főurát, gróf Grassalkovich Antalt, akinek örökségében rejlik Gödöllő jövőjének egyik meghatározó eleme, az állami és önkormányzati hozzájárulásból már részlegesen helyreállított királyi kastély. Legnagyobb hazai barokk műemlékünk, melyet meglátogatott Mária Terézia, melyben megfordult a győztes isaszegi csata után Kossuth Lajos, ahol hosszú időt töltött Ferenc József és Erzsébet királyné, majd Horthy István, évente több mint százezer látogatót fogad. Messzi földről érkeznek zarándokok az ugyancsak Grassalkovich által épített kapucinus kegytemplomba.
Gödöllő hazánk négy olyan városának egyike, amelyet jelentős erdők vesznek körül. A közel 100 négyzetkilométernyi, egybefüggő erdőterület egynegyede közigazgatási területünkre esik. Legnevezetesebb parkunkat, az Erzsébet-parkot - az 1998-as centenáriumára készülve - az idén kibővítettük.
A századfordulón vált a főváros polgársága számára kedvelt üdülőhellyé Gödöllő. Sokan véglegesen ide költöztek. E korszak kiemelkedő eredménye a szecessziós művésztelep. Alkotóinak munkásságával az erdélyi Marosvásárhelyről az itáliai Velencéig találkozhatunk. A művésztelep alapítóinak leszármazottai tovább éltetik a hagyományt.
Természeti környezetünk szépségére, történelmünk gazdagságára, művészeti hagyományainak elismertségére alapozva határoztuk meg azt a célunkat, hogy a korábban alvóvárosi szerepre ítélt Gödöllőt élénk vendégforgalmú, kulturális és konferenciaközponttá emeljük. Ebben a törekvésben számíthatunk értelmiségünk segítségére is. A lakosság számához viszonyítva itt él a legtöbb diplomás az országban. Ez jórészt a Gödöllői Agrártudományi Egyetemnek köszönhető, melynek fakultásain közel tízezer hallgató tanul.
Gödöllő várossá fejlesztése erőltetett ütemben történt. A gyorsan gyarapodó népesség foglalkoztatását szolgáló gyárak, intézmények az otthont adó lakótelepek építése a település számos pusztulásával, eltűnésével is együtt járt.
A kilencvenes években - a helyi társadalom támogatásával - az önkormányzat ara törekszik, hogy e folytathatatlan mennyiségi növekedésből fakadó gondokat az életminőség javításával orvosolja. A legfontosabb feladatnak tartjuk, hogy megőrizzük az oktatás gazdag kínálatát.
Vissza