Előszó
Részlet:
"1992-ben Veszprém megyei jogú város önkormányzata hagyományteremtő szándékkal útjára indította a Gizella napok rendezvénysorozatát. A névadó szent királyunk hitvese, Gizella, akinek annyi mindent köszönhet a város és akiről annyi mindent írtak az elmúlt évszázadokban, sajnos legtöbbször tévesen, szándékosan eltorzítva vagy az ismerethiányból eredően, hiányosan.
A Gizella napok rendezvénysorozata arra a múltra és arra a polgári öntudatra kíván támaszkodni - írja a város polgármestere Dióssy László a programot bemutató emlékfüzetben - „amely teremtett, alkotott, védett, óvott, gyarapított, tovább adott. Arra a városi öntudatra, amely mindig is merített Európa városi kultúrájának gyakorlatából, kiegészítette, gazdagította azt, s sajátosan egyedivé formálva ismét visszaadta abba a folyamatba, amit úgy hívnak: európai művelődés és műveltség."
Ezt a szándékot a megszületésétől kezdve támogattuk mi, a Laczkó Dezső Múzeum muzeológusai is. Megéreztük benne annak a lehetőségnek a gazdagítását, amelyet a tudomány segítségével és eszközeivel nap mint nap, mint vállalt feladatot végzünk, a város történetének bemutatását. Természetesen a nagy egészbe, a nemzet történetébe ágyazva.
De ezen túlmenően jelezni akartuk azt is, hogy bár a múzeum nevében hordja a megyei jelzőt is, e feladatain kívül igencsak markánsan kíván jelen lenni - mint korábban is - a város közművelődési gyakorlatában. Kiváltképp azért, mert érezzük a hiányát egy irányított, megszerkesztett és távlatokban is előretekintő várostörténeti kutatásnak.
Így szerveztük meg ezt a sorozatot, amelyet a Laczkó Dezső Múzeumban tartottunk meg első ízben, szép számú érdeklődő előtt.
A közönség óhaja s a mi rejtett szándékunk is volt, hogy az elhangzott előadások jelenjenek meg füzet alakban, hogy azok is megismerkedhessenek tartalmával, akik nem lehettek jelen. S legyen így e kis kiadvány segítség elsősorban a város iskoláiban folyó oktató munkában, annak is legfontosabb érzelmi területén: a szülőföld szeretetének elmélyítésében.
Az elhangzott előadások mindezen kívül alkalmasak arra is, hogy felkeltsék az érdeklődést a város múltjának ezen időszaka iránt s a kutatók, helyismerettel foglalkozók segítséget kapjanak munkájukhoz.
Mindezt lehetővé tette Veszprém önkormányzatának támogatása, akik ezzel is jelezni kívánták: bár a város költségvetése egyre szorosabb, a település múltjának, őseink emlékezetének megörökítésére mindig kerül majd pénz."
Vissza