Előszó
Az átalakuló gazdasági körülmények között és a nemzetközi piaci trendnek megfelelően a vállalkozásoknak arra kell felkészülniük, hogy a piaci igényeknek minél teljesebb mértékben megfelelő árut állítsanak elő. A fogyasztó „meghódítása" akár itthon, akár külföldön, a számára elérhető árú és feldolgozottsági fokú termék előállításával történhet. Ezért a mezőgazdasági vállalkozónak át kell látnia, hogy milyen esetben érdemes bővítenie tevékenységét a feldolgozásban való közvetlen részvétellel.
A mezőgazdasági vállalkozók zöme - még ha a termesztési kérdésekben rendelkezik is szakképzettséggel - nincs felkészülve a feldolgozás - és főleg a fogyasztói igényre koncentráló feldolgozás - gondolataira. Ebben segít e kötet, mely összegzi azokat a szakismereteket, információkat, amivel szembe kell kerülnie egy vállalkozónak, aki élelmiszerfeldolgozással kíván foglalkozni.
A kötet már terjedelmi okok miatt sem adhat a vállalkozónak részletes leírást az általa végezni kívánt tevékenységhez. Ugyanakkor összefoglalja azokat az alapismereteket, amelyek műszaki, technológiai, minőségellenőrzési, piaci, gazdaságossági, jogi oldalról meg kell, hogy határozzák a vállalkozó döntését. A kötet tehát olyan átfogó ismereteket nyújt, ami
- irányt mutat a vállalkozónak,
- segít eligazodni a figyelembe veendő tényezőkben, jogi, pénzügyi előírásokban,
- rámutat a tevékenység gazdaságosságára.
Ezen túlmenően széles információs bázisként szolgál a vállalkozó egyéni döntéséhez, ezáltal a mezőgazdasági szaktanácsadás eszköze, amely ismeretanyagával és információs bázisával alapul szolgál a vállalkozó hatékonyabb munkájához, gazdasági döntéséhez.
A kötet tehát mindazoknak készül, akik vállalkozóként mezőgazdaságból származó alapanyagokat kívánnak feldolgozni kis- és középvállalkozás keretei között.
Központi gondolatként kezeljük, hogy a termék piacának igényeiből induljon ki a döntés és minden lépést ennek rendelünk alá. Választ kap az olvasó arra, hogy milyen piaci és táplálkozási tényezők teszik indokolttá a feldolgozást, melyek azok az elvárások, folyamatok, amelyeket egy magasabb piaci érték eléréséhez el kell végezniük. Másik alappillére a kötetnek az, hogy a piacon csak az érvényesül, aki minőséget (és azt folyamatosan) képes garantálni. Ezért minden vállalkozónak tisztában kell lennie azzal, hogy termékének állandó minősége miképpen, milyen szinten és milyen áron biztosítható. Nem hanyagolható el a vállalkozók szemléletformálásában a termékpályák világosabb átlátása. Nem elegendő ugyanis a terméket előállítani, mert a termék-elosztás, a kereskedelmi lánc törvényszerűségeinek figyelmen kívül hagyása a termelő, feldolgozó lehetetlenné válásához vezet.
Mindez együttesen vezet el ahhoz, hogy a kötetben összefoglalásra kerülő ismeretek, információk egyedi feldolgozása után, az adott szakterület szakirodalmi jegyzékben összefoglalt könyveinek, dokumentumainak megismerését követően formáljon véleményt a vállalkozó arról, hogy az általa végzendő tevékenység milyen mértékben gazdaságos.
A kötet az élelmiszeriparnak csak azon ágaival foglalkozik, amelyek a kis- és középvállalkozás szintjén rentábilisnak látszanak. A kötet szerzői közül többen maguk is végigjárták a vállalkozók rögös útját, s az egyes fejezetek alkotói jelentős kutatói, oktatói tapasztalat birtokában próbálják közérthetővé tenni a vállalkozók számára fontos ismereteket.
Meggyőződésünk, hogy sikerült megtalálnunk a szakmai pontosság és az olvasmányosság között azt a harmóniát, ami végső soron a kötet hasznosságát eredményezi.
A kiadáshoz nyújtott támogatásért a szerzői kollektíva nevében köszönetet mondunk a Földművelésügyi Minisztériumnak.
Vissza