Előszó
Az iparban rajzok alapján készítik el a különböző tárgyakat. Az ilyen rajzokat műszaki rajzoknak nevezzük.
A műszaki rajzokon a műszaki ábrázolás szabályai szerint rögzítjük valamely tárgy...
Tovább
Előszó
Az iparban rajzok alapján készítik el a különböző tárgyakat. Az ilyen rajzokat műszaki rajzoknak nevezzük.
A műszaki rajzokon a műszaki ábrázolás szabályai szerint rögzítjük valamely tárgy alakját és méreteit előre kijelölt célnak és állapotnak megfelelően. Ezek a rajzok olyan adatokat is tartalmaznak, amelyek érvényességét határozzák meg (keltezés, aláírások, okmányszerűség stb.).
A géprajz a műszaki rajzok gépészeti tárgykörét öleli fel.
A géprajz célja, hogy a tárgy elkészítőivel kimerítően és egyértelműen közölje mindazon adatokat, melyek a tárgy alakjára, nagyságára, anyagára, minőségére, elkészítésének módjára stb. vonatkoznak.
A géprajz tartalma, fenti célnak megfelelően, nem szorítkozhatik csupán a tárgy alaki ábrázolására, hanem a szorosabb értelemben vett rajzi ábrázoláson kívül a szükséges adatokat feliratok, utasítások, jelek alakjában tartalmazza.
A fejlett szocialista termelési rendszerben a tömeggyártásnak minden eddiginél nagyobb a jelentősége. Ez a legszélesebb körű munkamegosztást követeli meg.
Számos esetben tervezőirodák és gyárak csak rajzok alapján állanak egymással összeköttetésben. Ezért szükséges, hogy a rajzi szabályok, feliratok, utasítások, jelek olyan egyértelműek és kimerítőek legyenek, hogy a tárgy a kijelölt állapotnak és célnak megfelelő elkészítése a legtökéletesebben biztosított legyen.
Vissza