Előszó
Ez a segédlet a Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola valamennyi elsőéves hallgatója számára készült, szorosan kapcsolódik a korábban megjelent „Géprajz, gépelemek I." című jegyzethez.
A segédlet célja, hogy a „Géprajz, gépelemek" tantárgy első félévi tananyagának gyakorlás útján való elsajátításához segítséget adjon. A jegyzet anyagát kiegészítő elméleti anyagot és táblázatokat tartalmaz, amelyek elsősorban a szabványos gépelemek szerkesztését és gyakorlati alkalmazását könnyítik meg.
A tantárgy két fontos területe az
- ábrázoló geometria és a
- műszaki rajz, ill. géprajz.
Az ábrázoló geometria célja a térbeli alakzatok síkbeli ábrázolásának megvalósítása, a térgeometriai problémák konstruktív megoldásával. A műszaki rajz a műszaki gondolat rajzban való közlésének eszköze, egyezményes jelölési módszerek és rendszerek alkalmazásával. Ehhez alapot elsősorban az ábrázoló geometria és a síkgeometriai alapszerkesztések ismerete nyújt. A géprajz a gépipar területén alkalmazott műszaki rajz, amelyhez elsősorban a gépelemek egyszerűsített ábrázolásának szabályrendszerét kell ismerni.
A gépészeti tervezőmunka során a tervezés a mérnökök, a szerkesztés a technikusok (részletszerkesztők, szerkesztők), a rajzok elkészítése a műszaki rajzolók feladata. A tervező mérnök nem maga készíti el végső formájában a tervrajzokat, mégis tisztában kell lennie a rajzkészítés minden lépésével, különben nem tudja a rajzmunkát megfelelően irányítani és ellenőrizni. A rajzkészítés manuális tevékenység, tökéletes elsajátítása kis kézügyességet és sok gyakorlást igényel.
Ez a segédlet a rajzkészség megszerzéséhez, a rajzkészítés alapfogalmainak és a géprajzok (műhelyrajzok, összeállítási rajzok) szerkesztésének gyakorlásához ad példaanyagot. A közölt 277 feladat és a hozzájuk tartozó 357 ábra lehetőséget nyújt kb. 2000 különféle rajzi (ill. esetenként számítási) gyakorlat elkészítésére. Egyes feladatokhoz a segédlet végén található (kivehető) feladatlapok tartoznak, amelyek munkalapként használva alkalmasak a megszerzett tudás felmérésére.
Ezt a segédletet a Főiskola Műszaki Alaptárgyi Tanszékének munkaközössége állította össze abban a reményben, hogy az oktatóknak és a hallgatóknak egyaránt segítséget nyújthat az oktatási folyamat során.
Vissza