Előszó
A gépipari kötőelemeket és tartozékait tartalmazó országos szabványok (MSZ) gyűjteményét eddig hat kiadásban jelentettük meg. Azóta a gépipari kötőelemek szabványainak egy része módosult, illetve új szabványok kibocsátására került sor. Szabványainkat egyeztettük az elfogadott KGST- és ISO-ajánlásokkal.
A gyűjtemény szabványainak csoportosítása nagyrészt megegyezik az előző kiadás felépítésével, néhány változtatást az áttekinthetőség és használhatóság érdekében végrehajtottunk.
Áttekintést biztosít a gyűjtemény végén található felsorolás a KGST- és ISO-ajánlásokról, valamint a KGSZ ágazati szabványokról. A nemzetközi szabványokkal, illetve szabványajánlásokkal való egyezőséget az MSZ-eken feltüntettük.
A teljességre való törekvés érdekében a kötet lezárásakor átdolgozás alatt álló, de az 1976. érben jóváhagyásra kerülő szabványtervezeteket is felvettük a gyűjteménybe. E szabványtervezetek jele a szabványszám utáni: T.
A kötőelem-gyártmányok túlnyomó többsége az eddigi fényes, illetve a nyers kivitel helyett I., II. és III. pontossági osztályba tartozó kivitelben készül. A II. pontossági osztály a fényes" kifejezés, a III. pontossági osztály a ,,nyers" kifejezés helyébe lépett. Az I. osztály jelzés régebben nem volt, jelentése fokozott pontosságéi csavar.
E változások nyomán a kötőelem-szabványok is átdolgozás alá kerültek, illetve átdolgozásuk ezen három pontossági osztálynak megfelelően folyamatban van.
Megváltoztak az anyagminőségek szabványos jelei is, amelyeket összefüggéseiben a korszerűsített MSZ 229 szabványsorozat ismertet. Úgyszintén megváltoztak a métermenetek tűrései és jelölésük módja is.
Hogy a gyűjtemény összhangját biztosítsuk és az új megnevezések bevezetése valamennyi kötőelemféleségnél egyidőben történjék, ezért azoknál a kötőelemeknél is. ahol a korszerűsítés még nem történt meg, már az új. korszerű anyagminőségi jeleket, és korszerű métermenet-jelöléseket tüntettük fel, továbbá az új megnevezési módot.
Vissza