Előszó
Világunk, az anyagok világa határtalanul gazdag, változatos és sokrétű. Ez a sokszínű világ - amely körülvesz bennünket és amelynek egyben részei is vagyunk átfogja az atmoszféra egyszerű atomjaitól a rendkívül összetett szerkezetű élő, szerves molekulákig az anyagok fajtáinak millióit.
Látszólag, az anyagoknak ez a rendkívüli változatossága, az emberi elme számára fel nem fogható. Ma talán még így is van. Az anyagok szerkezetéről, tulajdonságairól, viselkedéséről egyre több ismeretre teszünk szert, ezért már napjainkban is mód nyílik arra, hogy mikró- és makrószerkezetük ismeretében legfontosabb tulajdonságaikat meg lehessen határozni még olyan anyagok esetében is, amelyeket még elő sem állítottak. Többszázezer év választja el az egyszerű kőszerszámot pattintó előembert napjaink, óriásmulekula-láncait tervező kutatóitól, de mégis ugyanaz a szándék köti őket össze: uralom az anyag felett. Az alapvető különbség közöttük csupán az, hogy az egyik csak fel akarta használni azt, a másik szeretné meg is ismerni és közöttük érvényesülő törvényszerűségeket szeretné meg is érteni.
A mérnökök, munkájuk eredményét az anyagok egy viszonylag szűk körében álmodják és valósítják meg. Ez a viszonylag szűk kör így is több ezer vagy talán tízezer anyagot jelent. Meglehetősen reménytelen vállalkozás csupán ezen, ipari anyagoknak akár csak a legfontosabb tulajdonságait is észben tartani. Az ipari anyagok széles választékában az eligazodást azok az alapvető törvényszerűségek segíthetik, amelyek kapcsolatot teremtenek az anyag vegyi összetétele, szerkezete és tulajdonságai között.
A mérnöki munkában nap, mint nap ki kell választani a gyártmányhoz leginkább megfelelő anyagokat, vagy előírt anyagminőségekből el kell készíteni egy terméket. Ezek a napi feladatok csak úgy oldhatók meg sikeresen, ha a mérnök ismeri a tervezett, ill. felhasznált anyagok tulajdonságait, a tulajdonságok módosításának lehetőségeit és viselkedésüket a gyártás során.
A könyv terjedelmi, és a szerző ismereteinek korlátai miatt nem vállalkozhat arra, hogy a műszaki feladatok megoldása során felvetődő minden kérdésre megoldási sémát adjon. Az azonban célja, hogy az anyag szerkezete és tulajdonságai közötti kapcsolat, vagyis fémfizikai és fémtani ismeretek alapján ismertesse a gépészeti gyakorlatban leginkább használatos anyagok körét azoknak a mérnököknek, ill. egyetemi-, főiskolai hallgatóknak, akik nem a szűken értelmezett anyagtudományi területen dolgoznak, ill. tanulnak.
Abból a megfontolásból kiindulva, hogy a tisztelt Olvasó számára a gyakorlati feladatok megoldásához a legközvetlenebb segítséget nyújthassa a könyv, a fémfizikai és fémtani ismereteket csak az éppen szükséges mértékben tartalmazza. Ez a megközelítés természetesen nem jelenthet igénytelenséget.
Vissza