Előszó
Ezen könyv megírására tanítványaimnak, a felsőipariskola tanulóinak, azon ismételt kérése indított, hogy juttassak kezükbe oly könyvet, amely az ő különleges helyzetükkel számolva, a műszaki...
Tovább
Előszó
Ezen könyv megírására tanítványaimnak, a felsőipariskola tanulóinak, azon ismételt kérése indított, hogy juttassak kezükbe oly könyvet, amely az ő különleges helyzetükkel számolva, a műszaki tudományoknak őket érdeklő részét röviden, gyakorlatiasan, mégis a kellő tudományos megokolással tárgyalja, hogy a gyakorlati élet kérdéseiben könnyen szerezhessenek használható tanácsot és hamar felújíthassák azt, amit a felsőipariskolában tanultak.
Ennek megfelelően, ezen könyv- megírásánál mindenben a gyakorlati alkalmazhatóságra gondoltam elsősorban, ugy, hogy itt-ott, ha a gyakorlati cél azt megkívánta, a szigorú tudományos következetességet mellőztem. Ugyanezen oknál fogva, amidőn arra utalok, hogy hol található egy-egy képlet, vagy pontosabb leírás, sokszor nem idézem az eredeti forrásmunkát, hanem például csak egy zsebkönyvet, ha ennek adatai jobban kezelhetők.
A könyv anyaga adatokat szolgáltat a gépészet körébe vágó tervezési, rajzi feladatok megoldására. Ezek a helyek feltételezik a betűszámtan alapműveleteinek ismeretét. A gyakorlati alkalmazhatóság alapgondolatától vezéreltetve azonban, ahol erre alkalom kínálkozik, éppen olyan, sőt talán még behatóbb alapossággal foglalkozom gépészeti kezelési, megmunkálási és üzemi feladatokkal is, melyeknek megértése inkább gyakorlati, mint elméleti alapismereteket kíván.
Ebben különbözik könyvem más hasonló zsebkönyvektől. Ez teszi alkalmassá arra, hogy ne csak a rajzoló és szerkesztő, hanem minden üzemi ember is (mérnök, gyáros, vállalkozó, művezető, szerelő, lakatos) haszonnal forgathassa.
Ipariskolai és műegyetemi tanulókra pedig még azzal a különleges előnnyel bir, hogy minden fogalomkörben csak az alapvető dolgokat emelvén ki, iskolai tanulmányaik megértését hathatósan előmozdítja.
Vissza