Előszó
A gépészeti ismeretek tantárgy keretében mód nyílik arra, hogy a villamosipari szakképzésben részt vevők megismerkedjenek azokkal a mechanikai szerkezetekkel, gépekkel, berendezésekkel, amelyek...
Tovább
Előszó
A gépészeti ismeretek tantárgy keretében mód nyílik arra, hogy a villamosipari szakképzésben részt vevők megismerkedjenek azokkal a mechanikai szerkezetekkel, gépekkel, berendezésekkel, amelyek nélkül a villamos gépek nem működhetnek. Gondoljunk arra, hogy a legegyszerűbb villamos forgógép, a villamos motor működéséhez forgórész és állórész kell, amelyek között a csapágyazás tart kapcsolatot, a nyomatékátvitelhez tengelykapcsoló kell, hogy csak néhány gépelemet, szerkezetet említsünk. Minden szereléshez kötőelemek kellenek, amelyek oldható vagy nem oldható kötést létesítenek a gépelemek együttes működéséhez.
A gépelemek csak akkor működhetnek a szerkezetben, ha szilárdságuk megfelelő", tehát a mechanikai igénybevétel szerint méretezték őket. Ezért a gépészeti ismeretek keretében a fizika tantárgyra támaszkodva foglalkoznunk kell:
- a mechanika tárgyköréből a statikával és a szilárdságtannal;
- a legegyszerűbb szabványos kötőelemekkel, tengelykapcsolókkal, csapágyakkal;
- az egyszerű hajtóművekkel, erőgépekkel és kazánokkal;
- a gépek üzemeltetésével, az alkatrészek kopásával, a kenéstechnika alapjaival és a gépek karbantartásával.
Ezek az ismeretek kiegészítik a legfontosabb villamosipari szakmai tudnivalókat, de a gyakorlati élet számára is segítséget nyújtanak.
Vissza