Előszó
Tantárgyunk keretében különféle gépek elemeit, alkatrészeit ismertetjük. Elsőnek tisztázzuk, hogy a műszaki életben mit nevezünk gépnek? Általában olyan munkaeszközöket, amelyek segítségével anyagok és energiák alakját vagy helyzetét - akaratunktól és céljainktól függően - meg tudjuk változtatni.
A gépeket sokféleképpen osztályozhatjuk, pl. a végzett munka vagy az üzemeltetéshez felhasznált energia jellege stb. szerint. Az általánosan elfogadott felosztás szerint három fő csoportba sorolhatók:
1. Energiát szolgáltató gépek és készülékek. Ilyenek pl. a villamos generátorok, amelyek víz- vagy hőenergia átalakításával villamos energiát állítanak elő.
2. Energiát hasznosító gépek és berendezések. Ezek között legfontosabbak a munkagépek (szerszámgépek, szivattyúk stb.) és az erőgépek (különféle motorok, turbinák).
3. Energiát átvivő és szétosztó gépek és szerkezetek. Ilyenek pl. az ún. közlőműtengelyek; az energiát szolgáltató gépekről a munkagépekre viszik át az energiát, továbbá a villamos hálózatok; szétosztják a villamos energiát a fogyasztók között stb.
Azokat a szerkezeti elemeket, alkatrészeket, amelyekből a gépek felépülnek, gépelemeknek nevezzük. Ilyenek pl. a csapágyak, a fogaskerekek, de - tágabb értelemben - ide sorolhatjuk a gyárak, az ipartelepek csővezetékeit, vagy az ún. mechanizmusokat, melyek a gépek mozgását irányítják stb. Láthatjuk tehát, hogy a gépelemek tárgyköre igen nagy területet ölel fel, ezeket a maga teljességében a rendelkezésre álló idő sokszorosa alatt sem tudnánk ismertetni. Gondoljunk csak arra, hogy a szerszámgépek, az erőgépek, a szövőgépek, a faipari gépek, a villamos gépek stb. stb. túlnyomórészt más-más elemekből épülnek fel. Ezek között sok a sajátos, csak egy-egy géptípuson használatos elem. Ugyanakkor sok olyan is van, melyeket úgyszólván valamennyi vagy nagyon sokféle gépen megtalálunk. Tankönyvünkben csak ez utóbbiakkal foglalkozunk.
Tananyagunk feldolgozása során a leíró ismertetésen kívül kitérünk a gépelemekkel szemben támasztott szilárdsági és egyéb követelményekre, célszerű szerkesztésük szempontjaira, kezelésükre stb. Az anyag elsajátításának elősegítésére sok gyakorlati (méretezési) feladatot oldunk meg; ez arra is alkalmat ad, hogy a Gépelemek és más műszaki tantárgyak (mechanika, technológia) szoros kapcsolatát hangsúlyozzuk. Néhány különleges esetet, megoldást is tárgyalunk. Ezek, valamint néhány kevésbé fontos anyagrész, utalás stb. apró (petit) szedéssel szerepel.
Vissza