Előszó
A biztonságtechnika feladata a gépekkel, berendezésekkel kapcsolatban azok üzemeltetése során fellépő veszélyesség csökkentése és a veszélyek elleni védekezés elősegítése. Az ennek érdekében alkalmazott módszerek nagy vonalakban az alábbi három csoportra oszthatók:
- a gépek és környezet célszerű kialakításával a veszélyforrásokat kiküszöbölni, illetőleg a veszélyhelyzet felléptét megakadályozni,
- védőberendezéseket kidolgozni a veszélyforrásoknak a dolgozóktól való elszigetelése, illetőleg veszélyhelyzet fellépése esetén annak hatástalanítása érdekében,
- meghatározni a gépek, berendezések biztonságos kezeléséhez, karbantartásához szükséges munkavégzési és magatartási előírásokat.
Az ÁBEÓ a műszaki megelőző intézkedéseket az általuk nyújtott biztonság mértéke szerint négy fokozatba sorolja:
I. fokozat: A munkaszervezést, a technológiát, a munkaeszközt úgy alakítjuk ki, hogy veszélyforrás nincs, vagy a dolgozó a veszélyzónán kívül végzi tevékenységét, és oda akaratlanul nem tud behatolni.
II. fokozat: A dolgozó a veszélyzónában, illetve időnként a veszélyzónába hatolva végzi tevékenységét, a védelem a dolgozó magatartásától függetlenül működik, kényszerkapcsolatban van a géppel, berendezéssel, kiiktatása meggátolja működtetését.
III. fokozat: A dolgozó a veszélyzónában, illetve időnként a veszélyzónába hatolva végzi tevékenységét, a védelem a dolgozó magatartásától függően működik.
Vissza